144 zeer onder het rundvee voor, enkele tijden in zoo'n hevige mate, dat verscheidene runderen stierven. Be strijdingsmiddelen vanwege de Regeering werden niet toegepast, men liet het vee z.g. uitzieken. Bij enkele landbouwers werd een bestrijdingsmiddel toegepast, door inspuiting met serum, wat goede resultaten gaf. Met de rasverbetering blijft men gestadig voortgaan, door keuring van fokstieren en jong melkvee. Het buitenland was in den zomer voor den veehandel gesloten, doch in het najaar open. De prijzen van melkvee waren zeer hoogvan vet vee in den zomer zeer hoog, doch in den herfst lager. De prijs van de boter was ook hoog, en hield verband met den melkprijs. Kaas wordt in deze gemeente niet bereid. Schapen en Schapenhandel. De schapenhandel is in deze gemeente van weinig beteekenis. Oeiten en bokken. Deze worden meestal door den kleinen landbouwer en arbeider gehouden. Varkens. Door den vrijen handel in krachtvoer en de hooge prijzen der vette varkens werden dit jaar meer varkens gemest. In het najaar kwam de handel naar het buiten- 145 land vrij. Tengevolge van de lage valuta was er weinig aftrek voor het buitenland. Er werden dit jaar meer varkens gefokt. De prijzen der biggen en vette varkens waren in den zomer hoog, daarentegen in het najaar dalende. Het mond- en klauwzeer kwam sporadisch voor onder den varkens stapel. Van rasverbetering werd weinig werk gemaakt. a. Paarden. Dekhengsten Ruinen Merriën Veulens Totaal 2 148 153 15 318 b. Ezels c. Runderen. Stieren Koeien Kalveren Trek- en slachtossen 9 386 136 0 Totaal 531 d. Schapen 3

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1920 | | pagina 74