40 De nachtvorsten hadden aan de land- en tuinbouw- gewassen nog al schade veroorzaakt. De boonenoogst was gunstiger dan in 1919; de rogge- en haveroogst was gunstig. De veevoedergewassen gaven dit jaar een ruim beschot en waren van goede kwaliteit. De tuinbouwgewassen gaven over het algemeen een goede opbrengstde verkoopprijzen waren echter lager dan in 't vorige jaar Het opgraven van slooten en greppen vond gere geld voortgang. In de Kijfsdijken en Sprabanen en op enkele lage weiden van de uiterwaarden, alsmede in de Elshorsten, de Tigchelkuilen, de Zwartinkhorst en in de Kleine Koppelen werden over een lengte van 3200 M. slooten en greppen opgegraven, en 500 M. nieuwe slooten gegraven. De uitgegraven grond werd over het land verdeeld, dan wel lage gedeelten daar mede opgehoogd en daarna fijngeëgd. Het loseggen van weiden werd geregeld voortgezet, met zeer goede resultaten. Op de stortplaats aan de Vijfmorgenstraat had ge regeld één man werk voor het verwerken van het aangevoerde vuil, puin en afval. De steenpuin werd uitgezocht en gebruikt voor verharding van wegen, dan wel voor de kribwerken. De jonge peppels en wilgen werden voor zooveel noodig gesnoeid en op enkele plaatsen nieuwe inge plant. Door het vellen der iepenboomen langs de Marschwegen, waren in het vorige jaar de afrasteringen, welke bestonden uit doornenhagen, geheel vernield, zoodat een geheele nieuwe afrastering van palen en ijzerdraad moest worden gemaakt over een lengte van 41 ruim 500 M., hetgeen aanmerkelijke kosten vorderde. In verband met de toevoeging van 2 weiden op het Helbergen aan de koeweiden werd ook daar over een lengte van 525 M. een geheele nieuwe afrastering van palen en ijzerdraad gemaakt. Het onderhoud van doornenhagen in de weilanden had geregeld plaats. Langs de weiden het Helbergen, de schietbaan op den Marsch, blokken 15—16, 22 en 30, het bouwland op den Marsch, de Hooge- en Lage Waard en langs de Kijfsdijken op den Overmarsch werden over een lengte van 1800 M. hagen uitgehakt en ingebonden; 900 M. haag langs wegen en bouw landen werd opgesnoeid en schoongemaakt. De af komende doorns, alsmede het uitkomende snoei- en hakhout werden publiek verkocht. De afrikkingen langs de Marschweiden, den IJssel, de Beugelwaard, het Helbergen, de Varkensweide en het Weezenrooi waren op enkele plaatsen, door den hoogen waterstand, losgedreven en beschadigd. De beschadigde gedeelten werden hersteld en op enkele plaatsen vernieuwd. Het Erve den Brink verkeert in goeden toestand en kostte weinig aan onderhoud. De toeganswegen tot de landerijen, de uit- en over wegen in de verpachte bouw- en weilanden der hooi en strooisellanden werden voortdurend geslecht en opgerond, tevens voorzooveel noodig met steenpuin en sintels verhard, waarvoor noodig was 20 M:!. steenpuin en 75 M'. sintels. De duikers in de landerijen en overwegen, alsmede de drinkplaatsen voor het vee werden geregeld nagezien en onderhouden. Op enkele

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1920 | | pagina 22