2. SO 28/ Bijlage D. 36 houders werden 12 mannelijke en 5 vrouwe lijke leerlingen, van wie 6 mannelijke en 3 vrouwelijke bij herhaling en 6 mannelijke en 2 vrouwelijke voor de eerste maal vrijgesteld van de betaling van schoolgeld, terwijl 9 mannelijke en 9 vrouwelijke leerlingen toe gelaten werden tegen betaling van half school geld, van wie 9 mannelijke en 5 vrouwelijke bij herhaling en 4 vrouwelijke voor de eerste maal. Van gemeentewege werden de leermiddelen geheel of gedeeltelijk verstrekt aan 26 leer lingen. Verorde- In verband met het feit, dat een nieuwe ningen. leiddraad voor de salarieering van het per soneel bij het Handelsonderwijs in het begin van 1920 van Regeeringswege werd aange kondigd, werd geen salarisverordening ge baseerd op den leiddraad voor 1919 voor de leeraren aan de Handelsschool gemaakt, doch de oude regeling gehandhaafd met bij betaling van het verschil. Aan het einde van het verslagjaar was de leiddraad over 1920 nog niet ontvangen, zoodat een nieuwe salarisverordening voor de Handelsschool niet samengesteld kon worden. Intusschen is daar eindelijk in voorzien. Verordening tot heffing van schoolgeld aan de Handelsschool. Het bevreemdt de Commissie, dat in deze verordening de bepaling ontbreekt, dat een Bijlage D. 37 reductie wordt toegestaan, indien 2 of meer kinderen uit hetzelfde gezin het onderwijs aan de Handelsschool volgen, een bepaling die bij andere inrichtingen van onderwijs in deze gemeente steeds voorkomt. Programma. Gedurende den Cursus 1920—1921 werd voor het eerst in den morgenschooltijd een vrij kwartier na het 2e schooluur ingevoerd. De gunstige invloed van deze pauze doet zich zoowel bij leeraren als leerlingen gevoelen. Alle leerlingen der Handelsschool volgen de filmlessen, die éénmaal per maand ge geven worden in de Odéon-bioscoop. Na het begin van den nieuwen cursus werd 4 maal de bioscoop bezocht, waardoor 4 lesuren gedeeltelijk vervielen. De vertoonde films, o. a. de Munt, het leven der bijen, de havens van Rotterdam, de rottingindustrie te Weesp, de teelt der zijderupsen, Zuici" Limburg waren van dien aard, dat de schade die aan het gewone onderwijs wordt toege- gebracht, doordat 1 lesuur per maand ge deeltelijk vervalt, ruimschoots gecompen seerd wordt. In de 4e klasse werd met September 1920 een begin gemaakt met het onderwijs in machineschrijven. De 16 leerlingen van die klasse zijn verdeeld in 2 groepen, die elk één uur per week les krijgen. Deze splitsing werd gemaakt om het aantal benoodigde machines tot 8 te beperken.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1920 | | pagina 141