18 jaar trad in werking het nieuwe leerplan, bij Koninklijk Besluit van 16 Juni 1920 (Staats blad no. 299) vastgesteld voor alle hoogere burgerscholen. Daar dit leerplan in sommige opzichten nog al sterk afweek van het be staande en overgangsmaatregelen zoo goed als niet toegestaan werden, bracht de in voering van dit leerplan voor enkele vakken groote moeilijkheden mede. Deze moeilijkheden deden zich vooral gevoelen voor het vak lichamelijke oefening. Gebrek aan leerkrachten en aan voor dit vak geschikte leslokalen waren oorzaak dat aan de voor dit vak gestelde eischen on- niogeli k kon worden voldaan. In het eerste gebrek zal nu gedeeltelijk worden voorzien door de benoeming van eene Ieerares voor de lichamelijke oefening aan de meisjes wat eenige verbetering zal brengen. Om het tweede gebrek te verhelpen is door het gemeentebestuur nog niets ver richt. Toch is spoed hierbij zeer gewenscht, daar het nemen van krachtige maatregelen door den Minister niet is uitgesloten, maat regelen waarvan de leerlingen vermoedelijk het slachtoffer zouden worden. Noodzakelijk zal zijn de bouw van een afzonderlijk gymnastieklokaal aansluitende aan de hoogere burgerschool, waartoe thans de mogelijkheid bestaat. Nu het aantal uren voor het vak lichame- Bijlage D. 19 lijke oefening zoo buitengewoon is opge voerd, is een eigen leslokaal aan de school verbonden een onafwijsbare eisch. Noch voor leeraren, noch voor directeur mag de toe stand van het voortdurende heen en weer loopen van klassen tusschen school en gym- nastiekgebouw langer dan absoluut noodig is bestendigd blijven. Met het oog op het groote aantal leer lingen der 2e klasse moest deze in drie afdeelingen gesplitst worden. Hoewel het aantal leerlingen der 5e klasse splitsing wenschelijk maakte, kon hieraan geen uit voering worden gegeven tengevolge van het groote aantal lessen dat aan verschillende leeraren, hetzij aan de hoogere burgerschool alleen, hetzij in combinatie met andere scholen was opgedragen. Voor de practische oefeningen in schei kunde moest de 5e klasse echter in twee afdeelingen gesplitst worden. Het onderwijs in wiskunde werd verdeeld over de heeren Tj. Blo m in de klassen I, 111b, IVb benevens in Stereometrie en Be schrijvende Meetkunde in V, en over den heer H. W. Hagema n in de klassen II, lila, lVa, terwijl de Directeur in V les gaf in Stelkunde en Trigonometrie. Ook dit jaar werd het onderwijs in de Duitsche taal in de eerste klasse opgedragen aan den heer J. C. Lindeman. OS

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1920 | | pagina 132