154 zich vooral in de maanden Januari en Februari door vrij sterke vorst. Daarna kwam hooge waterstand voor, welke voortduurde tot medio April. Hierdoor werd de bewerking van lage gronden belemmerd. Van enkele gronden welke reeds bezaaid waren, gingen de ont kiemde zaden verloren. Begin Mei kon met de be werking en opnieuw bezaaiing pas weder aangevangen worden. Voor de hoogere gronden was het weer daarentegen gunstig. In April en Mei was het weer voor de zware gronden en hooge zandgronden te droog, waardoor enkele landbouwzaden ongelijk ont kiemden. Dit was vooral het geval met voederbieten en wortelen. De nog aanwezige wintergroenten, alsmede de voorjaarsgroenten waren hoog in prijs. Het vee kon vroeg naar de weiden worden gebracht, waar het bijna den geheelen zomer voldoende gras vond. De hooilanden brachten ook dit jaar hooge prijzen op, alsmede ook de naweiden. De opbrengst van enkele opnieuw verpachte bouw landen waren 40 tot 50 hooger dan in het voor gaande jaar. De opbrengst van het bouwland was goed. De vruchtenteelt was over het algemeen zeer goed; de boonenoogst middelmatig. In de eerste helft van het jaar was de veehandel, zeer levendigin de tweede helft daarentegen traag, tengevolge van het droge najaar. De handel in varkens was wegens geringe aanvoer niet levendig. De aanvoer van kunstmeststoffen was evenals het vorige jaar zeer gering. 155 Koop- en huurwaarde der Landerijen. De koopwaarde van het bouwland in deze gemeente bedroeg per H.A. ongeveer f 4800,— voor kleigrond en f 4000,— voor zandgrond voor weiland per H.A. ongeveer f 4500,voor kleigrond en f 3400,voor zandgrond. De huur per H.A. bedroeg: f 200,— tot f 350,— voor bouwland (klei) - 200,— - 300,— (zand) - 150,— - 225,— weiland (klei) - 120,— - 180,- (zand) Wijze van bemesting. Hoofdzakelijk wordt in deze gemeente gebruikt, stalmest, compost en beer voor bouwlanden en tuin gronden ier en kunstmest voor enkele weilanden, hoewel er zeer weinig kunstmest werd aangevoerd, hetwelk dan in hoofdzaak voor de bouwlanden werd gebruikt. Als hulpmest voor de bouwlanden en tuin gronden werd gebruikt, superphosphaat, patentkali, beendermeel, kalizout, chilisalpeter en kalkmergel. Ingevoerde werktuigen. Ingevoerde werktuigen zijnmaaimachines, culti vators, land- en weide-eggen, ketting-eggen, ploegen, bietensnijders, koekenbrekers, aanhoogploegen, schof felmachines, dorsch- en zaaimachines.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1919 | | pagina 79