90 beek, de Oekensche beek, en de laken door de Groote Koppelen, die over den Marsch en de Uiterwaarden, werden te zamen over een lengte van ongeveer 3000 M1. uitgediept en waar noodig afgebaand en verbreed, de taluds met blokzoden opgezet, op enkele plaatsen met kribwerk versterkt en onder profiel gebracht. Voorts werden uitgediept en de taluds onder profiel gebracht de laken en uitwateringen door de Kijfsdijken, de Ingeloste Koppelen, en die door de Tigchelkuilen en Ruiterdijksche weiden te zamen over een lengte van ruim 1800 M'. In verband met den zeer lagen waterstand in de maanden September, October en November, werd over een lengte van 4; 600 M1. een gedeelte van de Polbeek langs de Polweiden, en een deel van de Onderlaatsche laak, genormaliseerd, en gedeeltelijk verlegd met den uitgegraven grond een deel der beek aan de Zuidzijde gedempt, en de taluds met rijshout versterkt ter voor koming van afslag. Door uitvoering van deze werken is een zeer verbeterde toestand verkregen, en de water afvoer van de lage gronden zeer bevorderd. De overige beken en uitwateringen werden voor het meerendeel 2 of 3 maal gesneden en schoongemaakt, waardoor een geregelde afwatering van de lage gronden kon plaats hebben. De 9 stuwen werden goed onderhouden en voor zoover noodig vernieuwd. In verband met de demping van de gracht langs de Lunette 't Wambuis met vuil en afval, zal het voor een voldoende afwatering van de weide le kloot Zwanenvlot, en Slag voor 't Hekken noodig zijn de uitwateringsduiker, liggende aan het begin van den 91 Vierakkerweg, ongeveer 200 M. noordelijker te leggen, onder den Emmerikschenweg door, uitwaterende naar de Helbergerbeek even boven de brug welke toegang geeft tot het „Helbergen". Door deze verlegging zal een betere en afdoende afwatering van genoemde weiden worden verkregen. De onderhoudskosten en verbeteringen van genoemde beken, waterleidingen en stuwen bedroegen f3236,40. Sluizen en Stuwen. Deze zijn de volgende 1. de Hoendernestersluis in den Vliegendijk 2. de sluis in de Lage Waarden tot afwatering van de Oekensche beek 3. de sluis met pompkelder voor de bemaling der Lage Waarden 4. de sluis op den Marsch in de Hel 5. de twee sluizen in de Binnengracht 6. het sluisje of waterkeerende duiker in de kade langs de Beugelwaard bij de schietbaan op den Marsch 7. het sluisje in de Berkelwandeling en waterkeerende duiker tusschen de Berkel en de gracht langs den Coehoornsingelachter den tuin in huur bij W i g m a n, dienende tot spuiïng der gracht om het ziekenhuis 8. de stuw tusschen de Berkel en de hoofdgracht achter school H 9. de waterkeerende duiker in de Noorderhaven straat in de afsluitput van den duiker naar den Coenensparkvijver

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1919 | | pagina 47