Bijlage U. 4 defailleerd overzicht van de uitkomsten der bemidde ling in alle onderdeden. Ook in dit jaar staat liet aantal aanvragen in on gunstige verhouding tegenover het aantal aanbiedingen waardoor het percentage der plaatsingen betrekkelijk klein is. Voor een deel is dit zeker een gevolg van nog steeds heerschende werkloosheid maar ook moet worden geconstateerd dat de werkgevers nog weinig gebruik maken van de arbeidsbeurs en dikwijls nog alleen wanneer alle andere pogingen, om werklieden te krijgen, zijn mislukt. De takken van Gemeentedienst maakten veelal ge bruik van de bemiddeling der arbeidsbeurs en een vrij groot percentage der geplaatsten kwamen in Gemeentedienst. Het groot aantal aanbiedingen en plaatsingen in groep B is een gevolg van het feit dat grondwerkers, opper lieden en anderen, niet juist geschoolde arbeiders zich opgaven voor elk voorkomend werk. Nu de organisatie der werklieden zich meer en meer voltrekt zal voor het vervolg de inschrijving meer plaats vinden in de vakgroepen en zal daardoor waar schijnlijk groep B beduidend worden ontlast. De verhouding tot de organisaties van Werkgevers en Werknemers geeft ons geen aanleiding tot opmer kingen en mag gunstig worden genoemd. De getroffen regeling waarbij aan directeuren van arbeidsbeurzen machtiging is verleend om aan personen, die door bemiddeling der arbeidsbeurs elders aan werk worden geholpen, zoo noodig, reisgeld of steun te Bijlage U. 5 verstrekken kwam hier niet in toepassing omdat de uitkeering dezer bedragen door het Gemeentebestuur werd opgedragen aan den Commissaris van Politie. De bij artikel 20 der verordening vastgestelde bepa lingen omtrent werkstakingen en uitsluitingen gaven geen aanleiding tot moeilijkheden. Enkele geïnterneerden zijn te werk gesteld, echter nadat was gebleken dat onder de Nederlandsche werk lieden geen geschikte werkkrachten te vinden waren. De bemiddeling naar het buitenland stond geheel stil. De werkzaamheden der beurs, in verband met de werkloosheidsverzekering, bepaalden zich tot het contro leeren der maandstaten en contributieboeken terwijl de controle op de werklooze leden in handen bleef van de verschillende werkliedenorganisaties. Het niet aanvaarden van aangeboden passend werk kwam niet voor. De arbeidsbeurs heeft de arbeidsbemiddeling voor vrouwen, wat huiselijke diensten betreft, niet ter hand genomen en voor andere aanvragen kwamen slechts in twee maal een aanvraag voor 15 confectienaaisters tusschen 14 en 17 jaar. Het aantal is zoo gering dat hiervoor geen afzonder- derlijke staten zijn opgemaakt. Dc Voorzitter B. J. HAITSMA MULIER. De Secretaris, H. A. EZERMAN. ZUTPHEN, Maart 1920.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1919 | | pagina 290