Bijlage N. 10 worden als gediend hebbende ter vervanging van oud en versleten materiaal. De aanschaffing hiervan was noodzakelijk tengevolge van den volkswoningbouw aan den Buitensingel. Voor plaatsing van iedere aan gevraagde ton moet, inaanmerking genomen de wisse ling der tonnen, gerekend worden op het dubbele getal. Met het oog op een geregelde beeraflevering, en ter voldoening aan de vele aanvragen om kleine bakken beer, verdient de aanschaffing van twee bakken van 1000 M3. inhoud ernstige overweging. Het materieel bestond aan het eind van het verslag jaar uit 5 vierwielige vuilniswagens, 7 ijzeren tonnenwagens, 1 veegmachine, 3 vierwielige modderwagens, 2 sproeiwagens, 2 stortkarren, 1 lange wagen, 6 vierwielige beertenders van 1500 Liter inhoud, 2 1000 1 motorluchtpomp, 3 pneumatische beertenders, 1 wagen tot vervoer der zuigslangen, 5 ijzeren handveegkarren, 7 groote en kleine kruiwagens, 1 sproeikarretje voor grasdooden, 1 slagerstonnenwagen, 1 houten- en 1 ijzeren sneeuwploeg. De in het vorige verslag genoemde gierkar, oorspron- Bijlage N. 11 kelijk bestemd voor het gieren der landerijen, doch sedert jaren niet meer gebruikt, en gemaakt van vurenhout, verkeerde in zoodanigen toestand, dat deze in overleg met den Hoofdopzichter van Landerijen werd gesloopt. Bespanningen. In het afgeloopen jaar zijn twee paarden van de reiniging gestorven, oud 15 en 13 jaar, waarvoor twee nieuwe paarden werden aangekocht van 5 en 7 jaar. Over het algemeen kan gezegd worden dat de paarden thans in goede conditie verkeeren. In hoever hierop van invloed is de proef genomen met het weiden der paarden, is niet met zekerheid te zeggen, doch dat dit weiden in het belang van de paarden moet zijn geweest, is licht te begrijpen wanneer slechts een vergelijk wordt gemaakt tusschen den gedurende den zomer overmatig warmen stal, en de groene weide. Het aantal gemeentepaarden bedraagt thans 10 stuks, verdeeld als volgt 6 paarden voor de tonnenwagens, 3 ophaaldienst van droogvuil, 1 paard voor het ophalen van slachtersafval, het be zorgen of ophalen van goederen voor ontsmetting be stemd, het gedurende den voormiddag ledigen van beerputten, of het verrichten van andere particuliere werkzaamheden. De werkzaamheden van dit laatste paard zijn van dien aard dat ingeval van ziekte of kreupelheid, van dit paard nooit als reserve paard ge bruikt kan worden gemaakt. Ook vergete men niet dat niet alleen bij sneeuwval of gladheid, doch ook des zomers wanneer gedurende den voormiddag, ge-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1919 | | pagina 241