154 Hulpkas voor minvermogende Israëlieten. Saldo op 1 Januari 1918 f 482 - Voorschotten in het jaar 1918 580'_ Terugontvangen in 1918 475 Blijft saldo 1 Januari 1919 "J 537 I HOOFDSTUK XI. Landbouw en Veeteelt. Alge mee ne toestand. De toestand van den landbouw was over het alge meen vrij goed. Evenals het vorige jaar kenmerkten de maanden Januari en Februari zich nu ook weer door de hooge waterstanden, met het gevolg dat alle landerijen en tuinen onder water kwamen te staan, zoodat eerst laat met het bewerken der landerijen een begin kon worden gemaakt. De maand Maart leverde strenge nachtvorsten, hetgeen voor de omgeploegde landerijen echter gunstig wa§. April bracht zeer goed weer voor de bewerking en bezaaiing van den grond, Mei en Juni waren daarentegen koud en droog. Het gevolg hiervan was, dat laat gezaaide haver en andere gewassen in den groei werden belemmerd. 155 De nog aanwezige wintergroenten, alsmede de voorjaarsgroenten waren hoog in prijs. Het vee kon vroeg naar de weiden worden gebracht, waar het bijna den geheelen zomer voldoende gras vond. De hooilanden brachten ook dit jaar ongekend hooge prijzen op, alsmede ook de naweiden. De opbrengst van enkele opnieuw verpachte bouw landen waren 50 tot 80 hooger dan in de voor gaande 6 jaren. De opbrengst van het bouwland was goed, behalve enkele hooge zandgronden waar haver op was ver bouwd, waren beneden middelmatig. De vruchtenteelt was over het algemeen slechtde boonenoogst middelmatig. In de eerste helft van het jaar was de veehandel, zeer levendig in de tweede helft daarentegen traag, tengevolge van de vleeschdistributie. De handel in varkens was, wegens gebrek aan voeder, niet noemenswaard. De aanvoer van kunst meststoffen was even als het vorige jaar zeer gering. Koop- en huurwaarde der Landerijen. De koopwaarde van het bouwland in deze gemeente bedroeg per H.A. ongeveer f 4200,voor kleigrond en f 3600,voor zandgrond voor weiland per H.A. ongeveer f 4000,voor kleigrond en f 2900,— voor zandgrond. T f 1062,- 4

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1918 | | pagina 79