Bijlage E. 4 resp. voor 1, 2 of 3 kinderen uit één gezin. Minver mogenden genieten eenige vermindering. Roomsch-Kcitholieke School voor jongens aan den Tengnagelslioek. Gewoon Lager en uitgebreid Lager Onderwijs. 8 klassen. Schoolgeld: klasse 1—4 f 6,— per jaar klasse 5 8 f 12,per jaar. Onvermogenden gratis, minvermogenden 5—10 cent per week. Het Onderwijs. Verschillende invloeden hebben in het afgeloopen jaar storend op het onderwijs gewerkt. Tengevolge van de heerschende Spaansche griep werden de openbare scholen van 28 Oct. tot 18 Nov. gesloten, terwijl ook de beide R. Kath. scholen om deze reden ongeveer 14 dagen werden gesloten. Als gevolg van de biandstoffenschaarschte gedurende de wintermaan den is geen onderwijs gegeven op de Zaterdag morgens. Bovendien wordt door sommige hoofden van scholen er over geklaagd, dat gedurende de meest donkere dagen in den winter er niet voldoende licht was. Ook is op het huiswerk der kinderen van invloed geweest, dat deze mede al tengevolge van de noodzakelijkheid om thuis brandstoffen en verlich tingsmiddelen te sparen veelal dat werk in den huiselijken kring moesten verrichten. In het bijzonder heeft school D de gevolgen van de tijdsomstandig heden te verduren gehad. Niet alleen, dat deze school ook tengevolge van de Spaansche griep werd gesloten, maar ook vooral, omdat in dien tijd de school werd Bijlage E. 5 aangewezen voor het herbergen van een groot aantal Fransche vluchtelingen, die tot aan de Kerst-vacantie daarin werden gehuisvest. Toen dit verblijf langen tijd duurde, werden de leerlingen van school D gedurende twee weken ondergebracht in 5 verschil lende andere gebouwen. Hierdoor k"on toen aan enkele klassen heele dagen, doch aan andere slechts halve dagen les worden gegeven. Tenslotte werden nog eenige schooltijden besteed aan het zoeken van beukenootjes. Ook het groot aantal ziektegevallen door Spaansche griep, Mazelen en Roodvonk heeft aan het onderwijs geen goed gedaan. Verscheidene keeren moesten de lokalen ontsmet worden. Aan school B/C geeft de huisarts menig keer een attest, dat een kind om gezondheidsredenen van de twee schooltijden per dag er één moet verzuimen, of dat één of beide schooltijden te lang worden bevonden. Het onderwijs voor deze kinderen komt dan niet behoorlijk tot zijn recht en moet dan met extra huis werk of privaatlessen worden aangevuld. In de zesde klasse van deze school worden thans ook meisjes toegelaten. Aan de herhalingsscholen zijn de tijden der lesuren eenigszins gewijzigd met het oog op den kolennood, zoodat thans aan de herhalingsschool in school E les wordt gegeven op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 5—71/2 uur, aan de herhalingsscholen in de scholen F en H op Maandag, Dinsdag en Donderdag van 57.40 uur. De toestand aan school D maakt het wenschelijk,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1918 | | pagina 152