Bijlage B. 26 sproken en gaf de Commissie aanleiding tot Burgemeester en Wethouders de vraag te richten of eene spoedige be handeling van het wetsontwerp op de keuring van waren in de Tweede Kamer der Staten-Generaal kan worden verwacht, daar zij, zoo zulks niet het geval mocht zijn, het alleszins noodzakelijk achtte, dat ook in deze gemeente eene, al ware het ook slechts tijdelijke, eenvoudige keurings dienst tot stand kwam, vooral ook met het oog op het groot aantal surrogaten dat tegenwoordig in den handel wordt gebracht. Volgens een daarop ontvangen antwoord van Burgemeester en Wethouders had de Minister bericht, dat hij hoopte, dat de nieuwe Tweede Kamer het wetsontwerp spoedig in behandeling zou nemen, maar dat, zoolang hare samen stelling niet bekend is, zelfs voor verwachtingen alle grond ontbreekt. Burgemeester en Wethouders vonden in 's Ministers antwoord aanleiding de Commissie uit te noodigen hen een schema van een tijdelijk op te richten eenvoudigen keuringsdienst te doen toekomen. Eene sub-commissie werd uitgenoodigd hierover een voorstel op te maken; zij was aan het einde van dit verslagjaar nog niet volledig met dien arbeid gereed. In de vergadering der Commissie in Februari gehouden, werd de vraag gedaan of door of vanwege den Centralen Gezondheidsraad ook onderzoekingen plaats hadden van de vele, tegenwoordig in den handel voorkomende surrogaten van thee en koffie. Daarbij werd de mogelijkheid ver ondersteld, dat het gebruik van deze artikelen gevaar voor de volksgezondheid zou kunnen veroorzaken. Naar aan- Bijlage B. 27 leiding hiervan werd besloten ter zake een schrijven te richten tot den Inspecteur Dr. G. Romijn. Uit het daarop ontvangen antwoord bleek, dat de In specteur vernomen had dat de Centrale Gezondheidsraad deze zaak in behandeling had genomen en dat de Commissie zoo mogelijk hierover nader bericht zou ontvangen. Naar aanleiding eener advertentie in de Zutphensche Courant, waarbij kennis gegeven werd, dat bij de rund en varkenslagers hier ter stede leverworst verkrijgbaar was, gefabriceerd door de slagersvereeniging, zooveel mogelijk onder toezicht van den veearts den heer Heimans, richtte de Commissie onmiddellijk tot genoemden veearts een schrijven, met verzoek haar te willen inlichten, in hoeverre deze leverworst als volkomen vertrouwbaar voor menschelijk voedsel kon worden beschouwd en voegde er aan toe, dat de vreemde wijze waarop zijn naam in verband met het toezicht werd gebruikt, haar tot die vraag aanleiding gaf. In antwoord hierop ontving de Commissie van den veearts bericht, dat het niet mogelijk was bij de bewerking der bestanddeelen, voor de bereiding van de worst gebruikt, voortdurend toezicht te houden, doch dat het door hem gehouden toezicht van dien aard was, dat de worst als volkomen deugdelijk voor menschelijk voedsel kon worden beschouwd. In de maand October werd van de Gezondheidscom missie zetelende te Hoorn ontvangen een afdruk van een door haar aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gerichten brief betrekking hebbende op de verstrekking van extra rantsoenen ten behoeve van zieken

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1918 | | pagina 117