146 De opbrengst van het bouwland was goed, terwijl de prijzen door den grooten afzet naar het buitenland, steeds hoog bleven. De vruchtenteelt was over het algemeen gunstig en hooge prijzen werden gemaakt. In de eerste helft van het jaar was de veehandel, door den uitvoer naar het buitenland, zeer levendig; in de tweede helft was de uitvoer verboden en de prijzen werden daarop zeer laag. De varkensmesterij was, door het niet kunnen krijgen van voeder, minder voordeelig. De rogge, die van wege de regeering werd aangekocht, voor menschelijk gebruik mocht niet als veevoeder worden gebruikt. De aanvoer van kunstmeststoffen voor den land- en tuinbouw vond ook dit jaar door den oorlog veel belemmering, hetgeen voor den landbouw van nadee- ligen invloed was. Koop- en huurwaarde der Landerijen. De koopwaarde van het bouwland in deze gemeente bedroeg per H.A. ongeveer f 3650,— voor kleigrond en f 3000,— voor zandgrond voor weiland per H.A. ongeveer f 3400,— voor kleigrond en f 2500,— voor zandgrond. De huur per H.A. bedroeg: f 175,tot f 270,— voor bouwland (klei) 150,— 260,— (zand) 100,— 170,— weiland (klei) 90,— 130,— (zand) 147 Wijze van bemesting. Hoofdzakelijk wordt in deze gemeente gebruikt, stalmest, compost en beer voor bouwlanden en tuin gronden beer, ier en kunstmest voor weilanden. Als hulpmest voor de bouwlanden en tuingronden werd gebruikt, turfstrooisel paardemest, vermengd metstroo- mest en met beer, superphosphaat, patentkali, kalk- mergel, chilisalpetervoor lichte gronden ook been dermeel en kalizout. Voor de weilanden superphosphaat, chilisalpeter, kalizout, patentkali, amoniak superphosphaat en kalkmergel. Door de oorlogsomstandigheden was kaïniet en slakkenmeel niet aanwezig. Ingevoerde werktuigen. Ingevoerde werktuigen zijn: maalmolens, stroosnij- ders, zaaimachines en schoffelmachines. Mededeeling aangaande de teelt van onderstaande gewassen. Rogge. Bij de opname van de te veld staande gewassen is gebleken dat dit jaar aanmerkelijk minder rogge is verbouwd dan het vorige jaar. De oorzaak is hoofd zakelijk hierin gelegen, dat op de lage gronden de rogge te veel had geleden van het hooge water en

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1917 | | pagina 75