100 Evenals voorheen wordt er steeds zooveel mogelijk naar gestreefd, om de patiënten door arbeid van ver schillenden aard in de werkplaatsen, in huis en buiten op de landerijen of in de tuinen bezig te houden. Het landbouwbedrijf op het „Groot Graffel", ver schafte ook dit jaar velen patiënten werk. De gekweekte groenten, de melk der koeien en de gemeste varkens werden aangewend ten behoeve der voeding van de bevolking der twee gestichten en van het ziekenhuis. Onder geleide van verplegend personeel werden door daartoe geschikt geoordeelde patiënten wande lingen en uitstapjes gemaakt in de omstreken van Zutphen en Warnsveld. Evenals in vorige jaren werden in beide gestichten nu en dan feestjes gehouden, waarbij meerendeels het inwonend personeel en nu en dan ook krachten van buiten, belangeloos door zang, tooneelspel of voordracht hun dankbaar auditorium eenige uren van verpoozing en vermaak verschaffen. De Christelijke feestdagen werden op toepasselijke wijze gevierd en vooral het daartoe bijzonder geëigende Kerstfeest verschafte den patiënten een aangenamen avond. Gebouwen. In het Gasthuis, het Ziekenhuis en op het Groot- Graffel werden de gebouwen goed onderhouden en de noodige herstellingen uitgevoerd. 101 Boerenerven en Landerijen. De boerenerven werden in goeden staat gehouden; verschillende noodzakelijke onderhoudswerken werden uitgevoerd. Het onderhoud van bosschen en landerijen ge schiedde naar den eisch. De volgende veranderingen en verbeteringen vonden plaats a. Op het Emsbroek onder Harfsen werd een gedeelte van een dennenboschomgezet met het doel er eerst bouwland en daarna weiland van te maken. b. Bij het Ham onder Vorden is een perceel bosch- grond omgezet en geëgaliseerd om tot weiland te worden aangelegd. c. Voor den Ankersmit onder Voorst zijn aan weers zijden van een uitweg Japansche larixen geplant. d. Achter het erve Oonk onder Almen is een perceel boschgrond omgezet en beplant met Amerikaansch eiken heesters en elshout. e. Door patiënten, onder toezicht van 2 arbeiders, is een gedeelte van een heideveld aan den grintweg naar Almen omgespit en geëgaliseerd en met gras- en klaverzaad bezaaid. De in dat perceel aanwezige laagte is uitgediept en voor vijver aangelegd. Badhuis. Gedurende 1917 werden 14025 baden genomen 9498 door mannen en 4527 door vrouwen,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1917 | | pagina 52