84 In verband met de ophooging van het terrein van het Coenenspark, werd van deze gelegenheid gebruik gemaakt in het bestek te bepalen dat de aannemer van de uitvoering dezer ophoogingswerken verplicht was, volgens aanwijzing van de directie van gemeente werken, een hoeveelheid van 3000 M3. grond uit de gemeentehaven te baggeren. Alleen uit het havenkanaa! en de beek langs Helbergen werd een hoeveelheid van 3165 M3. grond gebaggerd, welke grond door den aannemer in het op te hoogen terrein werd gespoten. In het belang van den aannemer verrichte deze voor zijne rekening eenige baggerwerken in de Noorderhaven. Ondanks deze plaats gehad hebbende baggerwerken is het ontmoedigend thans reeds weder te moeten vermelden, dat het havenkanaal weer geheel met het, tengevolge van het spuien met de onder schuiven van den Houtwalstuw, uit de gracht door het snel toevloeiende water medegevoerde Berkelzand dichtgeslagen is. Ook de Noorderhaven is weer gedeeltelijk veron- diept. Deze gedeeltelijke verondieping, tengevolge van stort- en stuifzand van de Hooge Losplaats, zit niet ter plaatse waar de aannemer met den zuiger heeft gewerkt, doch integendeel aan de zuidzijde van de Noorderhaven. Het plan voor vergrooting en verbetering van de Noorderhaven kan spoedig worden tegemoet gezien. Al zal zeer waarschijnlijk, wegens de hooge kosten van geheele uitvoering hiervan voorloopig moeten worden afgezien, het plan leent zich ook voor gedeel telijke uitvoering. Op dit plan werden die bouwblok- 85 ken geprojecteerd die het eerst voor uitvoering in aanmerking kunnen komen. De bemaling van de Binnengracht onderging een belangrijke verbetering. Werd eertijds het overtollige binnengrachtwater bij gesloten stand der in- en uitlaat- duikers, door een riool door de Groensteeg, van de gracht naar den pompkelder aan den Graaf Ottosingel gebracht en vanuit dien kelder, met een benzinemotor als beweegkracht van een centrifugaalpomp, naar de buitengracht overgepompt, thans kan door plaatsing van dezelfde pompinrichting (echter gedreven door een electromotor) in den tuin bij het gymnasium de gracht tot op het laagste punt geheel droog gemalen worden. Moest eertijds bij grooten regenval dag en nacht ge werkt worden, thans kan dezelfde hoeveelheid water in 6 uur verplaatst worden. Met voldoening kan worden geconstateerd dat deze verandering in de wijze van bemaling een groote verbetering is, eene verbetering niet alleen gepaard met belangrijke bezuiniging, doch eene, die ook dit groote voordeel heeft, dat bij warme zomerdagen, wanneer de natuurlijke loozing van de binnengracht, tengevolge van hoog buitenwater, zal zijn gestremd, de binnengracht zal kunnen worden leeggepompt en van frisch Berkelwater kan worden voorzien. Als bijzonderheid kan werden vermeld, dat in het jaar 1917 geen bemaling van de Binnengracht heeft plaats gehad. Wel is in de maand Januari, gedurende 19 dagen de natuurlijke loozing van de gracht ge stremd, doch tengevolge van het droge weer, was be maling niet noodig. In direct verband met deze bemaling

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1917 | | pagina 44