78 nieuw hersteld en met vetten grond en puin verhard. Hiervoor zijn gebruikt 10 M3. vette grond, 30 M3. steenpuin en 40 M3. sintels. Het onderhoud der overige wegen bestond voor namelijk in het opronden, het geregeld slechten der sporen en het verharden met puin en sintels. In het geheel was daarvoor noodig 40 M3. geklopte puin, 30 M3. steenpuin en 140 M3. sintels. De steenpuin werd verkregen van de stortplaats, de sintels van de gasfabriek en waterleiding. De onderhoudskosten bedroegen f 707,14^2 Waterleidingen, Beken, Sluizen en Stuwen. Waterleidingen en Beken. De Berkel binnen de stad werd naar behooren schoongehouden en zooveel mogelijk doorgespuid. Gedurende het jaar 1917 werden geen klachten ver nomen over hinderlijken stank van de Benedenberkel door geregelde spuiïng werd hiertegen ook zooveel mogelijk gewaakt. Dit wil niet zeggen dat zulks andere jaren even doeltreffend kan geschieden. Deze spuiïng staat in nauw verband met de door de Berkel aangevoerde hoeveelheid water. In warme zomers met weinig regenval blijft dit Berkelgedeelte steeds de meest mogelijke zorg eischen tegen veront reiniging. De waterleidingen en beken in onderhoud bij den dienst gemeente-Ianderijen zijn de volgende De Oude IJssel, de Hoendernesterbeek, de Voor- stondensche beek, de Oekensche beek, de Polbeek, 79 de Onderlaaksche laak of Warkensche beek, de Vierakkersche beek of laak, de Helbergerbeek, de laak over den Marsch en die van de Uiterwaarden, alsmede de laken en uitwateringen buiten de voorma lige Lare-, Spittaal- en Nieuwstadspoort en die op den Overmarsch. Zij verkeeren over het algemeen in goeden toestand. De Onderlaaksche laak, een gedeelte van de Voor- stondensche beek, van de Polbeek en Vierakkersche beek werden over eene gezamenlijke lengte van 1900 M. uitgediept, waar noodig verbreed en de taluds met blokzoden opgezet en verder onder profiel gebracht. Voorts werden nog uitgediept en onder profiel ge bracht over een lengte van 1600 M. de laken en uitwateringen van de Kijfsdijken en Sprabanen, als mede die van de Groote Koppelen. Op enkele plaatsen werden de oevers versterkt met kribwerk, waardoor men voor een betere en afdoende afwatering van de lage gronden verzekerd kan blijven. JDe versterkte oevers van de Polbeek langs de Polweiden hielden zich goedhet stukdrijven en wegslaan van den oever bleef beperkt. De overige beken en uitwateringen werden voor het meerendeel 3 maal gesneden en schoongemaakt, waardoor eene geregelde en spoedige afwatering van de daaraan grenzende en bovenliggende gronden plaats kon hebben. De 9 stuwen werden voor zoover noodig vernieuwd, hersteld en verder goed onderhouden. De onderhoudskosten van genoemde beken, water leidingen en stuwen bedroegen f 1453,39.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1917 | | pagina 41