46 in de le en 2e kloot van het Zwanenvlot, in de 2e kloot Pagematen, in de Koppelen, alsmede op den Marsch en in de weiden het Vette Land, Schapenland en de Centaurea werden nieuwe drinkplaatsen voor het vee gemaakt, waarvan de toegangen met steenen werden bevloerd. Niettegenstaande het weinige gras, werd het vee wegens de schaarschte aan veevoeder voor het meeren- deel nog vóór Mei ingeschaard. Hoewel het weer in de maand Mei vrij gunstig was, kwam er geen over vloed van gras het gevolg daarvan was, dat de naweiden voor zeer hooge prijzen werden verpacht. Deze werden einde Juli reeds voor het meerendeel beschaard. De nachtvorsten hadden weinig schade aan de land en tuinbouwgewassen aangericht. De boonenoogst was, in tegenstelling met het vorige jaar, wegens de gunstige weersgesteldheid in Mei en Juni zeer goed alle soorten stam- en stokboonen gaven een goeden oogstalleen de oogst der tuinboonen bleef beneden het middelmatige. De koolopbrengst was vrij goed. De in het voorjaar opgerichte „Fruit- en Groenteveiling voor Zutphen en Omstreken" was eene uitkomst voor de tuinbouwers er werden over het algemeen flinke prijzen besteed, terwijl het voor het buitenland geveilde voor zeer hooge prijzen van de hand werd gedaan. Het gevolg hiervan was, dat over het algemeen alle groenten hoog in prijs waren. Evenals het vorige jaar bleef de uitvoer van late aardappelen naar het buitenland gesloten. Ook de 47 uitvoer van granen was verboden. De geheele rogge- oogst, welke dit jaar meer dan het dubbele van het vorige jaar bedroeg en daarbij van uitstekende kwali teit was, moest, onder aftrek van het noodige zaaizaad voor het volgende jaar, bakschoon aan het Rijk wor den geleverd. De haver, die wel te velde werd ge taxeerd, werd den landbouwers, voor zoover zij deze noodig hadden voor eigen veevoeder, gelaten. De opbrengst hiervan was middelmatig. Groote verpachtingen van wei- of bouwland hadden dit jaar niet plaats. Tengevolge van groote behoefte aan koeweiden werd bij raadsbesluit van 7 Mei aan W. H. Henrix, G. J. Lammers, J. Wisseborn en G. J. Lammers GJzn. voor 1 jaar verpacht de Hooge en Lage Rijswaard op het Helbergen en wel voor f 1000,—. Ingevolge raadsbesluit van 19 Maart, waarbij Bur gemeester en Wethouders gemachtigd werden maatre gelen te treffen ter vermeerdering van den verbouw van voedingsgewassen, werden het Leeuwerikveld, een deel der Ingeloste Koppelen, van den Laarmansheuvel en der Tigchelkuilen, zijnde ruim 3 H. A., van gemeen tewege bemest, omgeploegd en verkaveld tot 161 perceelen van 200 M2., zoogenaamde oorlogstuintjes, welke ondershands werden-verpacht a f 4,per Are aan 161 personen, om daarop voor eigen gebruik aardappelen, erwten of boonen te teelen. Eveneens werden voor hetzelfde doel bij inschrijving aan H. Dammers en Konijnenberg elk een halve H. A. op den Laarmansheuvel verpacht. De uitkomst van deze ver pachting, alsmede de opbrengst aan gewassen, was

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1917 | | pagina 25