mV- Bijlage N. 14 Dienst op de mestbergplaats. Op de mestbergplaats worden alle aangevoerde stof fen op de daarvoor aangewezen plaatsen gestort. Huisvuil en asch worden onmiddellijk gesorteerd; steenen, glas, ijzer, botten, enz., alsook papier, leder, lompen, in het kort alles, wat niet als mest is aan te merken, wordt verwijderd. Van het mestwaardige wor den vaalten opgezet en met beer tot compost verwerkt. De ingezamelde faecaliën van tonnenstelsel en beer putten worden opgevangen in twee groote beerreser- voirs van 300 M3. inhoud ieder. Deze faecaliën worden deels gebruikt voor de mestbereiding, deels voor den verkoop in daarvoor bestemde ketels. Deze ketels ontvangen de koopers van beer gedurende een halven dag in bruikleen, waardoor het vervoer van deze meststof door de stad zoo zindelijk mogelijk geschiedt. Het uitzoeken van ijzer, beenderen, glas, papier, enz., is verpacht. De pachter is verplicht steeds twee arbeiders op de mestbergplaats aanwezig te hebben, om bedoelde stof fen uit de aangevoerde vuilnis te verwijderen en ter plaatse op te slaan, tot behoorlijke hoeveelheden ver zameld zijn, om ze daarna per wagonlading naar elders te verzenden. Aan het eind van het jaar werd begonnen met het houden van varkens, waartoe de ingezetenen hunne medewerking verleenden door geregeld aardappelschil len, groentenafval, enz. aan de vuilnislieden mede te geven. Voor dit doel was aan eiken vuilniswagen een afzonderlijke bak aangebracht. Bijlage N. 15 De vraag naar meststoffen bleef sterk aanhouden. De verkoop geschiedt geheel op het kantoor der Gemeentereiniging, in dien zin, dat de kooper aldaar aangeeft, wat hij wenscht te koopen; hij ontvangt dan een bewijs en voldoet het verschuldigde bedrag bij den Gemeenteontvanger, die het bewijs dan stempelt. De regeling van de aflevering der meststoffen is zoodanig, dat de beltopzichter alleen mest mag afgeven op een doe* den Gemeenteontvanger gestempeld bewijs. Frauduleuse aflevering is zoo goed als uitgesloten, mede ten gevolge van een bepaald controlesysteem. In het afgeloopen jaar werd getracht, door vooraf gaande opgave van de benoodigde hoeveelheden, een eemgszins billijke verdeeling der meststoffen te bevor deren. Voor het grootste deel is dit wel gelukt, ofschoon er altijd ontevredenen blijven, die van een andere wijze van verkoop meer verwachten. Exploitatie. Het afgeloopen jaar was finantieel een zeer gunstig jaar voor den reinigingsdienst. Het sloot met een belangrijk kleiner tekort, dan geraamd was. De be grooting wees n.l. aan een nadeelig saldo van f 13763.42, terwijl uit de rekening blijkt, dat slechts f 4785.14 door de Gemeente is bijgepast. Voornamelijk is dit toe te schrijven aan de hooge ontvangsten voor beer en compost. Voor deze stoffen was resp. begroot f 5000.— en f 9000.—in werkelijkheid werd ontvan gen f 8674.50 en f 24579.85, of te zamen f 19254.35 meer.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1917 | | pagina 235