Bijlage N. 8 Transport 13963 uur hef ophalen van slachtafval 1299 verrichten van werkzaamheden voor derden2274 ophalen van asch en vuil 7632 Totaal 25168 uur waarvan door huurpaarden gedurende 2374 uren en door eigen paarden 22794 uren gewerkt werd. Hierbij valt het volgende op te merken. Het getal uren voor het tonnenstelsel is ruim 600 uur hooger dan het vorig jaar. De oorzaak hiervan zal onder het hoofd „verzameling van faecaliën" nader worden besproken. Sinds 1913 worden de werkzaamheden, opgegeven door Gemeentewerken, (zooals het weghalen van plantsoenvuil, snoeisel, gras, enz.) alsmede het vuil, dat samengeveegd wordt op de singels, gratis voor dien dienst verricht. Dit vorderde in dit jaar een bedrag van f 248,25. Verzameling van faecaliën. Voor den afvoer van faecaliën is hier ter stede geen bepaald stelsel aangenomen. Van vele woningen is omtrent dezen afvoer zelfs niets bekend. Ook voor nieuwbouw bestaan geen dwingende voorschriften, zoodat nieuwe woningen even goed voor het tonnenstelsel, als voor het beerputtenstelsel, met of zonder overstort, mogen worden ingericht. Bijlage N. 9 Het zou aanbeveling verdienen de wijze van afvoer van faecaliën bij verordening te regelen. a. Wisseltonnenstelsel. Zooals hiervoor reeds werd gezegd, vorderde het wisseltonnenstelsel een grooter aantal werkuren, dan in het vorige jaar. Door uitbreiding van het aantal tonnenverwisselingen waren de werktijden voor dit onderdeel van den dienst voor werklieden en paarden te lang geworden. Meestal eindigde deze dienst eerst om 2 uur of later in den middag. Door inlassing van een vijfden wagen en door reorganisatie der wijken werd getracht hierin verbetering te brengen. Dat deze maatregel nog niet tot zijn recht kwam, moet aan verschillende oorzaken worden toegeschreven, o.a. aan onbekendheid en ongewoonheid in de nieuwe wijkin- deeling. Ook kwam gedurende de reorganisatie van dezen dienst een misbruik voor den dag, dat van lieverlede bij de verwisseling der tonnen scheen te zijn ingeslopen. Meermalen werden n.l. tonnen, welke een- of tweemaal per week verwisseld moesten wor den en nog niet te vol waren, niet verwisseld. Hier door bespaarden de tonnendragers zich veel werk, doch geheel ten koste van zindelijkheid en hygiëne der gebruikers. Aan dit misbruik is dan ook direct een eind gemaakt, met het gevolg echter, dat de ver wachtte besparing van tijd niet ten volle verkregen werd. Voor het nieuwe jaar zijn maatregelen in bewerking, waardoor de berekende besparing waar schijnlijk toch wel bereikt zal worden. Als gevolg van

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1917 | | pagina 232