Bijlage 8. 30 ontving later een afschrift van het rapport van het gehou den onderzoek van dit monster meel aan het Centraal Laboratorium ten behoeve van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid te Utrecht, met de mededeeling van den Inspecteur, dat de Hoofdinspecteur met het resultaat van dit onderzoek in kennis was gesteld. Dat de klacht niet onbillijk was, bleek uit het boven genoemd rapport, hetwelk vermeldde, dat het gezonden monster bestond uit een mengsel van aardappelmeel en tarwekaf en sterk verontreinigd was. O. a. werden er in aangetroffen katoenen draden, haren, veel stroo, ijzer en torren. Het mee! was sterk geklonterd. Watergehalte 17.1%; aschgehalte 6.3 zuur graad 4.2 schimmel- proef: voldoende; mijt: afwezig. In de asch konden aluminium en lood aangetoond worden. Volgens een later bericht van den directeur der Zut- phensche broodfabriek was het hem daarna verstrekte meel van betere hoedanigheid, zoodat de Commissie besloot, deze zaak voorloopig hiermede als afgedaan te beschouwen.' In de vergadering der Commissie van 31 Mei maakte de volksvoeding in deze gemeente een onderwerp van bespreking uit. Het had de aandacht van leden der Com missie getrokken, dat in verschillende gemeenten centrale keukens voor het verstrekken van voedzame spijzen reeds m den vorigen winter waren opgericht, terwijl hen van het oprichten eener dergelijke inrichting in deze gemeente nog niets bekend was. Overwegende, dat waarschijnlijk in den komenden win ter de brandstoffen slechts bij kleine hoeveelheden zullen worden verstrekt en kookgas misschien niet in voldoende Bijlage B. 31 hoeveelheid en slechts tegen hoogen prijs verkrijgbaar zal zijn, was de Commissie van meening, dat ook hier een centrale keuken van groot belang was, daar het verstrek ken van goedkoope en goed toebereide spijzen, de volks gezondheid ten goede zoude komen. Zij richtte een schrijven tot Burgemeester en Wethouders, waarbij zij de aandacht op dit zoo belangrijke onderwerp vestigde en tevens den wensch uitsprak, dat reeds nu zoodanige maatregelen zouden worden genomen, waardoor het oprichten eener centrale keuken in den komenden winter zou verzekerd zijn. Het is haar aangenaam hieraan te kunnen toevoegen, dat in het begin der maand December eene centrale keu ken in deze gemeente geopend werd. De Oezondheidscommissie te Winterswijk richtte een brief tot de Commissie waarbij zij, naar aanleiding van een voorstel van het hoofdbestuur der Geldersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw, tot het oprichten van ééne coöperatieve exportslachterij voor de provincie Gelderland, hare bezwaren daartegen uit het oogpunt van Volksge zondheid uiteenzette en mededeelde zich ter zake tot boven genoemd Hoofdbestuur te hebben gewend. Zij verzocht de Commissie, indien deze bezwaren door haar werden gedeeld, aan het hoofdbestuur der Geldersch- Overijsselsche Maatschappij van Landbouw, van hare in stemming te doen blijken. Bij de bespreking over dit onderwerp in de vergadering in de maand Maart gehouden, bleek het, dat de Commis sie de bovenvermelde meening der Commissie te Winters wijk, betreffende hare bezwaren tegen het oprichten eener provinciale exportslachterij, niet was toegedaan, zoodat zij

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1917 | | pagina 115