92 In het Buitengesticht behaalden 1 verpleger en 8 verpleegsters het eerste gedeelte van het diploma, 1 verpleger en 7 verpleegsters het tweede gedeelte en 1 verpleger en 4 verpleegsters het derde gedeelte. De Godsdienstoefeningen werden geregeld gehouden voor de Protestanten in de beide gestichten op Zondag en voor de Roomsch-Katholieken in het gesticht te Zutphen op Zaterdag en in het gesticht te Warnsveld op Maandag. De Protestantsche patiënten worden wekelijks door de Predikanten der beide gestichten bezocht, de Katholieke patiënten door den Kapelaan van Zutphen. Bovendien heeft iedere geestelijke toegang tot een patiënt, die zijn toespraak verlangt en brengen ook andere predikanten bezoeken aan patiënten, tot hunne kerk behoorende. Ook worden de Protestantsche en Katholieke godsdienstoefeningen in de kerkgebouwen te Zutphen en te Warnsveld bijgewoond door patiënten, die daarvoor door de geneesheeren geschikt worden geacht. De gezondheidstoestand was in beide gestichten gunstig. Evenals voorheen wordt er steeds zooveel mogelijk naar gestreefd, om de patiënten door arbeid van ver schillenden aard in de werkplaatsen, in huis en buiten op de landerijen of in de tuinen bezig te houden. Bij Koninklijk Besluit van 27 December 1906, no. 117, waarbij, tot uitbreiding van het aantal krankzin- nigen, goedkeuring werd gegeven om 2 paviljoens op het „Groot-Graffel" bij te bouwen, werd de voor waarde gesteld, dat de boerderij in eigen beheer moest 93 genomen worden, ten einde die met hulp van daartoe geschikte patiënten te drijven. Na het eindigen der huurovereenkomst met den huurder der boerderij op het „Groot-Graffel", in Fe bruari 1913, is ter voldoening aan de genoemde voor waarden onder leiding van een landbouwopzichter het landbouwbedrijf en de veeteelt in eigen beheer genomen; o. a. worden op groofe schaal varkens gefokt en gemest, die voor eigen gebruik geslacht worden. Onder geleide van verplegend personeel werden door daartoe geschikt geoordeelde patiënten wande lingen en uitstapjes gemaakt in de omstreken van Zutphen en Warnsveld. Evenals in vorige jaren werden in beide gestichten nu en dan feestjes gehouden, waarbij meerendeels het inwonend personeel en nu en dan ook krachten van buiten, belangeloos door zang, tooneelspel of voordracht hun dankbaar auditorium eenige uren van verpoozing en vermaak verschaften. De Christelijke feestdagen werden op toepasselijke wijze gevierd en vooral het daartoe bijzonder geëigende Kerstfeest verschafte den patiënten een aangenamen avond. Gebouwen. In het Gasthuis, het Ziekenhuis en op het Groot- Graffel werden de gebouwen goed onderhouden en de noodige herstellingen uitgevoerd. Boerenerven en Landerijen. Ook deze werden gedurende dit jaar goed onder houden; de noodige veranderingen en verbeteringen

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1913 | | pagina 48