44 voor f 135,— per jaar. Daar de grond eerst 15 December 1913 was te aanvaarden, werd het land gescheurd, bemest, en geploegd en daarna met haver bezaaid. De resultaten van deze bewerking waren schitterend, de opbrengst aan haver bedroeg f 217,terwijl de onkosten van bewerking en bemesting hebben bedra gen f 105,zoodat een zuivere winst gemaakt werd van f 112,terwijl de grond als weiland de laatste 3 jaren slechts f 35,had opgebracht. Hieruit moge blijken dat een oordeelkundige be werking van hoog weiland tot bouwland, aanmerke lijk winstgevend is. Met het uitdiepen en opgraven van slooten, ter verbete ring van de afwatering werd geregeld voortgegaan. Op de uiterwaarden in de weiden de Kijfsdijken, de Spra- banen, de Muizenwaarden en de Lenfjes op den Over- marsch, alsmede in de Tigchelkuilen, de Zwartinkhorst, het Zwanenvlot, en in de Ruiterdijksche weiden, werden over een lengte van ruim 3600 M. slooten en grep pels opgegraven. De uitgegraven grond werd over het land verdeeld en fijn geëgd en het land daarna bemest met kunstmest en waar noodig ingezaaid met goede soorten graszaad. Met loseggen van hooiwei- den werd geregeld voortgegaan, met uitstekende resultaten. Hierdoor werd een betere structuur van grond verkregen. Op de stortplaats van puin en ander afval, aan den Warnsveldschen weg, was geregeld 1 man bezig dit op te ruimen en in uitgegraven putten te werken. Dit geschiedde met de bedoeling om het terrein op te hoogen en het later voor bouwland te bestemmen. 45 De uitgezochte steenpuin werd op hoopen gebracht, om later voor kribwerken gebruikt te worden. Met de ophooging kwam men dit jaar nog niet gereed. De door het vee beschadigde jonge peppels en wilgen werden nagezien. Waar noodig werden nieuwe boomen ingeplant. Langs de Lage Ossenwaard, het Loensche land, de Beugelwaard, het Slag voor 't Hekken, het Zwanen- vlot, alsmede langs de weide het Helbergen en langs de blokken No. 13, 14, 15, 16, 26, 28, 51, 52, 53 en 54 op de Marschweiden, werden doornenhagen uitge hakt en ingebonden. De afkomende doorns werden publiek verkocht. De totale lengte van deze hagen is 4500 meter. De jong aangeplante twijg, op de aanwassen tus- schen de kribben op het Helbergen, groeide goed. De geldelijke opbrengst was echter laag. De wegen door de landerijen, alsmede de uit- en overwegen in de hooiweiden, werden geregeld geslecht en opgerond, en waar noodig met steenpuin en sintels verhard. De duikers, in de landerijen onder overwe gen en door keerdammen gelegen, alsmede de brug gen over beken, werden zoonoodig vernieuwd en goed onderhouden. De in het vorige jaar gemaakte betonduikers voldoen vrij goed; de afsluitingen zijn echter niet zoo dicht als die van houten duikers. Het zuidelijk deel van het rietendak van het Erve „den Brink" alsmede het voorschild en de met pannen gedekte vorst, werden geheel vernieuwd. Het dekken en leveren van het riet werd opgedragen aan en uitge voerd door den rietdekker J. Reukers te Voorst voor

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1913 | | pagina 24