Bijlage M. 12 Toestand der fabriek. I. Gebouwen. Hieraan had het gewone onderhoud plaats. Op de begrooting voor 1914 is een bedrag uitge trokken om in de schaftkamer en de kleedkamer van de gasmakers en in de schatkamer der plaatswerkers waterdichte vloeren te maken. Van de badgelegenheid werd weder weinig gebruik gemaakt. Er werden genomen 64 stortbaden, waarvan 30 door vreemde werklieden, die aan ovens of stoom ketels werkten. II. Gashouders. Het verfwerk bleef goed in stand. Op slechts enkele plaatsen kwam iets blauw te voorschijn, hetgeen afge- krabt en weer opnieuw geverfd werd. De kuipen werden ook geheel schoongemaakt en geverfd. Met het ververschen van het water werd geregeld doorgegaan. Naphtaline-verstoppingen kwamen niet voor. III. Ovens. Toen bij een nauwkeurig onderzoek bleek, dat de retorten van oven No. I slechter waren dan die van oven No. II, werd eerst oven No. 1 onder handen genomen. Bij het uitbreken bleek, dat de geheele onderbouw te veel geleden had om daarop^weder nieuwe retorten te plaatsen en werd de onderbouw Bijlage M. 13 dan ook geheel vernieuwd, terwijl oven No. II nog in gebruik bleef, hoewel slechts met 7 retorten wer kende. Deze oven zal in 1914 worden vernieuwd. Van de andere ovens werden de generatoren goed nagezien en zoo noodig in orde gemaakt. Van oven No. VII, welke in 1912 gebouwd werd, werden in het begin van dit jaar de deksels der mond stukken, welke niet goed waren, door den leverancier door andere vervangen, een en ander zonder kosten onderzijds. Deze oven bleef dit jaar nog in reserve. Op 31 December waren beschikbaar 7 ovens met 61 retorten. De deksels met watersluiting op de generatoren bleven goed voldoen. Het afzetten van slakken in den generator bleef de eerste maanden, toen alleen Duitsche kolen verwerkt werden, even erg als in het einde van het vorige jaar. Ongeacht het geregelde uitbranden, moesten bijna elke week de generatoren worden leeggebrand en van boven uitgestooten. Bij het gebruik van Engelsche kolen alleen en het vermengd verwerken van Engelsche en Duitsche kolen werd de slakvorming weer normaal, en kon met het gewone schoonmaken der generatoren volstaan worden. Op 31 December van dit jaar hadden Oven No. II 939 vuurdagen. UI 746 IV 699 V 732 „VI 650 Vil geen

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1913 | | pagina 164