136 Algemeene opmerkingen omtrent tuinbouw, bloemisterij en boomkweekerij. De verzending der producten kan per tram en spoor op ruime schaal plaats vinden naar de omgeving. De meest gebruikte kunstmeststoffen voor den tuinbouw alhier zijn o.a.Chilisalpeter, Tomasphos- phaat, Kaïniet, Superphosphaat, Patentkali en Been dermeel. Deze laatste meststof wordt slechts in kleine hoeveelheid gebruikt. Voor de bemesting van gazons gebruikt men Tho- masphosphaat en Kaïniet. De uitzaaiing der kunstmeststoffen geschiedt met den Kunstmeststrooier. Ook gebruikt men voor den tuinbouw compost en stalmest, en voor de weilanden amoniak-patentkali. Voor tuingronden werd met goede resultaten toe gepast voor bemesting, turfstrooisel met ier gedrenkt. De koolsoorten z.a. roode-, savoije-, bloem- en spruit- kool leverden een ruime opbrengst op. De opbrengst der bloenikweekerijen was zeer goed. Er werden veel convalaria's uitgezet, alsmede knol begonia's, palmen en varens en cijclamen. De teelt der convalaria's en dahlia's en gladiolussen breidt zich niet uit en bepaalt zich, wat laatstgenoemde soort betreft, tot zes variëteiten. Er werden veel bloemen uit de kweekerijen ver zonden naar omliggende plaatsen en Twente, en vele afgesneden bloemen naar Holl. plaatsen en Groningen. De toestand der boomkweekerijeti, welke eene uitgestrektheid beslaan van 2 H.A., was gunstig. 137 De bloemkweekerijen beslaan een oppervlakte van 7.73 H.A. Houtfeelt komt in deze gemeente niet voor. De toestand van het houtgewas was gunstig niettegen staande het voorkomen van den iepenspinfkever, waar door vele boomen geveld moesten worden. De voornaamste houtgewassen zijn iepen, Essen en Wilgen de wegen worden beplant met Amerikaansche eiken, Linden en den Virginischen Esdoorn. De beplanting geschiedt deels voor rekening der Gemeente, deels voor rekening van het Rijk. Marken of gemeentegronden, die vroeger zijn ver deeld of nog te verdeelen liggen, bestaan hier niet en evenmin treft men hier duinbeplantingen of afzan- derijen aan. Toestand van den Veestapel. De gezondheidstoestand van den veestapel was gunstig. Opgave van het aantal dekhengsten, veulenmerriën, veulens en werkpaarden, ezels en muilezels, spring- stieren, melkkoeien en melkvaarzenkalveren en pinken, mestvee en trekossen, schapen, geiten en bokken, varkens, van het pluimvee en van de bijen teelt, te weten a. Paarden. Dekhengsten Ruinen Merriën Veulens Totaal 1 145 229 21 396

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1912 | | pagina 70