128 HOOFDSTUK XI. Landbouw en Veeteelt. Algemeene toestand. De toestand van den landbouw was in 1912 over het algemeen genomen, gunstiger dan het voorgaande jaar. Het eerste halfjaar was bijzonder gunstig, ter wijl, doordat de tweede helft van het jaar erg regen achtig was, de navruchten niet geheel tot hun recht kwamen. Toch was, over het geheel genomen, de opbrengst boven het middelmatige. Wegens den slechten oogst van het vorige jaar waren de wintergroenten zeer schaars en werden daar voor, evenals voor de voorjaars- en bakgroenten, vrij hooge prijzen besteed, terwijl voor de zomer- en na jaarsvruchten niet meer dan middelmatige prijzen konden worden bedongen. De graanprijzen waren lager dan het vorig jaar, uitgezonderd haver, waarvan tijdens het natte weer de oogst voor een groot gedeelte verloren ging; ook de kwaliteit was slecht. De tuinbouwgewassen waren over 't algemeen zeer goed, ook wat betreft kwaliteit. Enkele echter, zoo als andijvie en stokboonen, hebben veel door den regen geleden, waardoor de kwaliteit niet meer dan middelmatig was. De handel ter veemarkt was, evenals het vorig jaar, levendig en de prijzen zeer hoog. Eveneens 129 was de handel in varkens gunstig en werden daarvoor hooge prijzen bedongen. Onder het rundvee en de varkens kwam geen ziekte noemenswaardig voor. De opbrengst der vruchten, wat betreft aardbeien, frambozen en bessen, was over het algemeen niet erg te roemen. Appels en peren daarentegen gaven eene aanmerkelijk grootere opbrengst dan het voor gaande jaar. Boomgaarden zijn in deze gemeente niet. Koop- en huurwaarde van landerijen. De koopwaarde van bouwland bedroeg in deze gemeente f 3450,voor kleigrond en f 2700,per H.A. voor zandgrond; van weiland f 3200,voor kleigrond en f 2200,— per H.A. voor zandgrond. De huur bedroeg f 150,f 260,— voor bouwland (klei). 120,— 250,— (zand). 75,— 140,— weiland (klei). 70,— 120,— (zand). Mededeelingen aangaande de teelt van onderstaande gewassen. Rogge. Er werd meer rogge verbouwd dan verleden jaar. De opbrengst was minder en bedroeg 35 Hectoliter per H.A. De verbouwde soorten bestonden uit Pettcuser-, Zeeuwsche-, Schlanstadter- en Gulikerrogge.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1912 | | pagina 66