78 24. het brugje naar de muziektent in het Coenenspark. De houten brug op houten jukken naar de Pols broek, over de Binnengracht, werd geheel vernieuwd en vervangen door een ijzeren brug op steenen Iand- hoofden. Ter voorkoming van het aandrijven en zich verzamelen van vuil tegen het in het midden van de gracht aanwezige houten paaljuk werd de nieuwe brug gemaakt zonder tusschenjuk. Het houten dek werd vervangen door tusschen T vormige dwarsliggers ge metselde trogwelfjes, waarover een in zand in de specie gemetselde klinkerbevloering. De toegang tot het brug getje van den rijweg af op den Boompjeswal werd geheel verstraat. Op de IJsselbrug werd een gedeelte van de Ameri- kaansch greenen trottoirplanken met eiken draagbalkjes vernieuwd. De Marschpoortbrug en de bruggen over de Binnen gracht bij de Laarstraat en de Spittaalstraat, als ook de brug over de Hoofdgracht bij de Spittaalstraat en naar de badinrichting aan den Graaf Ofto Singel, werden opnieuw geverfd. Van de Oostveensche brug werd over 3 gedeelte van de lengte de ijzeren onderbouw verzwaard en het bovendek vernieuwd. Van het brugje naar de muziektent in het Coenens- park werd de geheele bovenbouw vernieuwd. Op de Tondensche brug werden de leuningen met leuningijzers vernieuwd en geverfd. Havens en Grachten. In het gemeenteverslag 1911 werd reeds kortelijk 79 gewag gemaakt van de wijziging, die de plannen tot normaliseering en uitdieping van de gracht langs den Graaf Otto Singel bij Raadsbesluit van November 1911 hadden ondergaan. Na onderhandsche aanbesteding werd de grond uit de gracht per draagbaar spoor door een door graving van den batterijwal naar een slenk op de Varkensweide gebracht. Verwerkt werd op deze wijze 6035 AL3 grond. Waar in 1911 gelden werden toegestaan voor het uitdiepen van de drie havens en zulks ook geschiedde, is het te voorzien, dat het voor 1913 toegestane bedrag van f 2000 voor de uitbaggering van de beek langs Helbergen, slechts gedeeltelijk ter plaatse zal kunnen worden aangewend. Het in het voorjaar 1912 in die beek aanwezige zand heeft zich verplaatst en hoofd zakelijk vastgezet in het Scheepvaartkanaal tusschen den IJssel en de Zuiderhaven. Het in 1912 toegestane bedrag voor uitdieping van de Helbergsche uitwatering, werd later bestemd voor het opmaken van plannen ter verbetering van de Noorderhaven. Naar aanleiding van een ingekomen adres van belanghebbende eigenaars van pakhuizen aan de Noorderhaven, waarin op verbetering van die haven werd aangedrongen, werd een schetsplan met voor- loopige kostenopgave opgemaakt voor wijziging van die haven. Hierbij werd in het oog gehouden dat de beschik baar komende terreinen zooveel mogelijk in de on middellijke nabijheid van groot spoor komen te lig gen, in ieder geval door aanleg van lijnen hiermede

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1912 | | pagina 41