70 betreft, bij den dienst „Landerijen" gevoegdaan gezien deze wegen uitsluitend zijn toegangswegen naar gemeentelanderijen. Genoemde wegen eischten ais gevolg van het aan houdend natte weer in de 2e helft van het jaar, veel zorg en onderhoud, zoodat veel verharding moest worden aangevoerd. Voor een behoorlijk onderhoud zijn noodig geweest ruim 300 M3 sintels en steenpuin. De onderhoudskosten hebben bedragen f 198,75. Waterleidingen, Beken, Sluizen en Stuwen. Waterleidingen en Beken. De waterleidingen en beken, in onderhoud bij den dienst Landerijen, zijn de volgende: De oude IJssel, de Voorstondenschebeek, de Hoen- dernesterbeek, de Oekenschebeek, de Polbeek, de Warkenschebeek of Onderlaatschelaak, de Helberger beek, de Vierakkerschelaak, de Waterleiding over de Marsch en die over de uiterwaarden, en de laken of uitwateringen buiten de voormalige Lare- en Nieuwstads- poorten. Zij verkeeren in een goeden toestand. Voor zoover men in het vorige jaar niet gereed was gekomen met het uitdiepen werd zulks dit jaar voortgezet en voltooid. De Voorstondenschebeek werd van de Lentjes af tot aan de Spoorsloot van den Holl. Spoorweg over een lengte van 650 meter uitgediept, en de daarmede in verbinding staande uitwatering van de weilanden 71 aan de Baankstraat werd over een lengte van 550 meter opgegraven en verruimd. De Oekensche beek werd over een lengte van 900 meter, de waterleiding over de Waarden over 1450 meter, de Polbeek over 1800 meter en de uitwatering of laak over de Marschweiden over een lengte van 750 meter uitgediept en de daarmede in verbinding staande laken en waterloopen werden op diepte ge houden. Waar noodig werden de taluds opgezet. De overige beken werden 2 maal gesneden en schoongemaakt, waardoor een geregelde uitwatering van de aangrenzende landerijen verzekerd bleef. De uitgegraven grond, welke niet noodig was voor het vullen der taluds, werd over het lage land verdeeld en verwerkt. De Berkel of Molenbeek van de Coehoornsingel- brug af door de stad tot aan den IJssel werd naar be- hooren schoongehouden. Sluizen en Stuwen. Deze zijn de volgende 1. de Hoendernestersluis in den Vliegendijk. 2. de sluis in de Lage Waarden tot afwatering der Oekensche beek. 3. de sluis met pompkelder voor de bemaling der Lage Waarden. 4. de sluis op de Marsch in de Hel. 5. de twee sluizen in de Binnengracht.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1912 | | pagina 37