42 liet maaiveld en deze vervolgens gevuld met klei en vetten grond. Het lage terrein werd hierdoor 60 c.M. opgehoogd, hetgeen bij wijze van werkverschaffing was aanbesteed voor f 273. De totale kosten van het werk, inbegrepen die van het opzetten van de slooten, het bezaaien met kunstmest en gras- en klaverzaad, het eggen en het houden van toezicht op het werk, heb ben bedragen f 395. De opbrengst van dit stuk land was over de laatste 5 jaren f 55,— per jaar, terwijl de opbrengst voor het vervolg op +100 gulden per jaar geschat mag worden, zoodat blijkt, dat dergelijke verbeteringen van landerijen wel rendeerend zijn. De hoogte van het land voor de ophooging was varieerende van 4,70 tot 4.90 M. N.A.P thans is de hoogte van 5,30 tot 5,60 M. N.A P., zoodat het in het vervolg als weiland gebruikt kan worden. Door uitdieping van de hoofd- sloot en de greppels op de uiterwaarden, het vorige jaar verricht, is een aanmerkelijk betere afwatering ver kregen hierdoor zijn lage stukken geheel ontzuurd geworden Dit kan ook gezegd worden van de werk zaamheden in de Groote-Koppelen verricht. Daardoor zijn ook die weiden in betere conditie gekomen. In de weiden de Kijfsdijken op den Overmarsch, in de Sprabanen, in den Klepperman en in de Lage- en Nederste Muizerswaarden, alsmede in de Lentjes en Tichelkuilen, de Ruiterdijkscheweiden, de Zwartink- horst en in de Groote-Koppelen, werden over een gezamenlijke lengte van ruim 4000 M' slooten en greppels opgegraven voor een betere afwatering. De uitgegraven grond werd over het land verdeeld en 43 fijngeëgd, en op enkele plaatsen met goede soorten graszaad ingezaaid. Het hooiland in de genoemde buurten werd bemest met kunstmest, en daarna losgeëgd, waardoor uit stekende resultaten werden verkregen. Het verdient aanbeveling daarmede voort te gaan, daar hier door een betere structuur van grond wordt ver kregen. Op de stortplaats van puin en allerlei afval was geregeld 1 man bezig dit op te ruimen en te verwerken in uitgegraven greppels of putten om zoo doende het lage terrein op te hoogen. Daarna werd de uitgegraven grond er over verdeeld, en het terrein voor bouwland geschikt gemaakt. De steenpuin werd er zoo veel mogelijk uitgezocht en op hoopen ge bracht, om later voor kribwerken gebruikt te kunnen worden. Een volgend jaar hoopt men met de ophoo ging gereed te komen, en de stortplaats naar een ander terrein te verplaatsen. Op verschillende plaatsen werden ter vervanging van door het vee beschadigde boomen jonge peppels ingeplantin het geheel 90 stuks. Langs den Klepperman en in het Boerenland werden 80 stuks jonge wilgepoten geplant. Langs het Boerenland, de Klaverweide, het Ruiter- land, de Lage Waard, de hooge Muizerswaard en Tichelkuilen, alsmede langs blok 2, 3, 19, 20, 21, 22 en 45 op de Marschweide, en langs de weide het Slag voor 't Hekken en de Stoven, werden doornenhagen uitgehakt en ingebonden; de afkomende doorns werden publiek verkocht. De lengte van deze hagen is in totaal 2560 meter.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1912 | | pagina 23