Bijlage M. 14 III. Ovens met toebehooren. Van oven II vertoonde in liet laatst van 1911 de midden-onderretort reeds neiging tot verzakken, het geen in het begin van dit jaar erger werd. Zoo spoe dig mogelijk werd dan ook tot reparatie van dezen oven en zijn generator overgegaan, waarbij bleek, dat de ondersteuning van die retort zeer veel te wenschen overliet, hetgeen veroorzaakt was door het uitvallen van de bogen in den generator. Het oude steenwerk werd zooveel mogelijk weggenomen en zoo goed mogelijk door nieuw vervangen. Voldoende was dit echter niet, want in December was ze niet meer te repareeren en werd ze met puin volgegooid. Behalve van oven V werden alle generatoren nage zien, de binnenwand vernieuwd alsmede de bogen van het kanaal naar den oven. Op 31 December waren dus bruikbaar 6 ovens met 53 retorten. Nadat naast de oude wijze van afsluiting der vul openingen der generatoren met losse deksels een proef was genomen met deksels met Morton-sluiting op een hol raam met waterkoeling en dit ook niet beviel, werd volgens een ontwerp van den Directeur een' deksel gemaakt met watersluiting. Hoewel ook hierbij nauwlettend moet worden toegezien, dat de stokers voor voldoende watertoevoer zorgen, beviel deze slui ting veel beter, zoodat deze thans 'aan alle generatoren is aangebracht. Het binnentreden van lucht door de vulopening is thans geheel voorkomen en is dit van zeer goeden invloed op den generator. Bijlage M. 15 Het afzetten van slakken in den generator werd in September zoo erg, dat na dien tijd alle 12 uur in plaats van alle 24 uur, zooals daarvoor, moest worden geslakt. Niettegenstaande dit veelvuldige slakken, moesten toch bijna elke week de generatoren leegge- brand en van boven uitgestooten worden. Vooral in verband met den toestand, waarin oven II verkeert, is op de begrooting voor 1913 een bedrag uitgetrokken voor vernieuwing van twee bovenbouwen. Op 31 December van dit jaar hadden oven I 595 vuurdagen II 574 Hl 538 IV 565 V 376 VI 285 VII geen IV. Cokesgasinriclitïng. Evenals vorige jaren was deze inrichting het geheele jaar in gebruik. De blowers en het toestel blijven uitstekend werken. De twee blowers werden afwis selend gebruikt. De voering van vuurvaste steen be hoefde ook dit jaar nog niet vernieuwd te worden. De rooster werd door een nieuwe vervangen. Ook hier werd zeer veel last ondervonden van het hooge slakkengehalte der cokes. V. Condensatie en Zuivering. De condensatie- en zuivertoestellen werden afwisse lend gebruikt, voor zooverre daarvan dubbele toestel-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1912 | | pagina 171