Bijlage Fa. 4 De zolderverdieping bevat een groote, helder verlichte teekenzaal, waar plaats is voor 80 leerlingen Wat de vloerbekleding betreft, door de geheele school, in de gangen, op de trappen, in de leer- en andere lokalen overal vindt men linoleum, geplakt op een dunne estrik-laag met ronde hoeken. Bij een geregeld en gemakkelijk onderhoud voldoen deze vloeren a&an zeer hooge hygiënische eischen en zijn zeer duurzaam. Onschatbare diensten bewijzen de ruime speelplaats en de turnlokalen, eigenlijk ontspanningslokalen te noemen, daar turnen voor schoolkinderen te inspannend is ge bleken. Een nuttig gebruik wordt van deze lokalen tevens gemaakt door de kinderen met ruggegraatsver- kromming; groepsgewijze komen zij daar onder des kundige leiding geregeld hun oefeningen doen tot verbetering en genezing vaak van hun lijden Deze aandoening treft men in Keulen zeer veel aan als ge volg van veelvuldig voorkomende rachitis. De zwaarste gevallen van ruggegraatsverkromming worden geïnter neerd m 't Sted. Ziekenhuis, waar die kinderen 'sochtends onderwijs krijgen en daarna vele uren doorbrengen in apparaten of oefeningen maken, die ten doel hebben de ruggegraat te strekken en de spieren en 't gestel te sterken. Hiermede zijn we gekomen tot die''leer lingen, waarvan men meent, dat de school moet ont last worden, eensdeels voor hun eigen gezondheid voor een ander deel ook, omdat zij storend werken op den gewonen gang van 't onderwijs. Tot deze laatste categorie behooren in de voornaamste plaats genoemd te worden de achterlijke kinderen en wel niet alleen voor een geregelden gang van 't onderwijs, Bijlage Fa. 5 doch zeker ook voor hun eigen bestwil. De eerste school voor achterlijken dateert reeds van 1886, en haar aantal is thans uitgebreid tot 7 met gezamenlijk 36 klassen en een totaal aantal van 964 leerlingen, dit is ongeveer 1.3% der geheele schoolbevolking. Men streeft ook hier naar kleinere klassen, ofschoon de resultaten al zeer goed te noemen zijn. Wanneer zij twee jaar op de lagere school geweest zijn komt de splitsing na een onderzoek, dat door den betref- fenden onderwijzer en den schoolarts is ingesteld hierna confereeren deze twee personen met de ouders, overtuigen hen van 't nut der school voor achterlijken en 't gebeurt maar zelden, dat zij tegenkanting onder vinden; een bepaalde dwang bleek hier niet noodig, zooals in Pruissen, waar geen toestemming van de ouders wordt gevraagd. De cursus duurt 5 jaar en behalve de vakken van 't lager onderwijs wordt on derricht gegeven in enkele ambachten en tuinbouw, voor de meisjes ook huishouden en kokenveel wordt gedaan aan zingen en gymnastiek. Voor de beste leer lingen bestaat nog een voortzettingscursus van 2 jaar. Ook na den schoolplichtige!! tijd worden de kinderen jaarlijks nog een paar maal bezocht door hun vroegere onderwijzers, die hen volgen in hun verdere loopbaan. Over de resultaten werd medegedeeld, dat bijv. van 19061909 van de 7 scholen 308 leerlingen werden afgeleverd; slechts 21 van deze kinderen bleken on bruikbaar in de maatschappij, 94% echter had een zoodanigen graad van ontwikkeling bereikt, dat zij zich een fatsoenlijk bestaan konden verschaffen en later in eigen onderhoud konden voorzien.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1912 | | pagina 139