Bijlage Fa. 2 gebouwen. Per jaar worden 2 nieuwe scholen gebouwd die elk tusschen de 4 en 500.000 Mk. kosten en plaats bieden aan lOOQ-,200 leerlingen. Overeenkomstig de katholieke denkbeelden heeft iedere school één afdeelin- voor jongens en één voor meisjes; in de lokalen zelf beft men echter geen geloofskenteekenen en zien zii er zeer neutraal uit. Het benoodigde terrein voor hoofd gebouw met speelplaats en daarin liggend furnlokaal wordt geschat op minstens 4000 M2., terwijl aan een der nieuwste scholen nog annex was eene volkslees- bibliotheek. Buiten het hoofdgebouw, door een over dekte gang verbonden, staan de privaten en urinoirs met spoehnrichtmgen en waschgelegen heden, slechts onder toezicht te gebruiken in 't vrije kwartier; de dorstigen kunnen zich laven aan open drinkfonteintjes. Het hoofdgebouw doorgaande treffen we in 't sous terrein de machinekamers voor de centrale verwarming (meestal lage drukstoom) aan, waaraan verbonden is een systeem voor toevoer van gezuiverde, versche, warme of koude lucht naar de verschillende lokalen. Voorts een badinrichting met kleedkamer, waar 30 kinderen tegelijk een douche krijgen, koud of warm al naar gelang van de weersgesteldheid. De eerstgebouwde badinrichtingen waren lange ondiepe bassins onder de sproeiers, waarin de kinderen naast elkander stonden- m de nieuwste vindt men moralifeifshalve de ruimte door dunne hooge beschotten in 30 cellen verdeeld Ieder kind krijgt voorloopig l keer per week een bad de concierge zorgt voor de bediening. De eerste ver dieping omvat de concierge-woning, een ruim en helder verlicht trappenhuis, een kamer voor 't hoofd en één Bijlage Fa. 3 voor 't onderwijzend personeel, bovendien in de jongens- afdeeling een paar lokalen voor timmeren en klei- boetseeren, bij de meisjes een volmaakt ingerichte huishoudschool en kookschool. Meestal bestaat op deze verdieping nog een kleine kamer, waar enkele leer lingen, die te ver van school wonen, hun middagmaal kunnen gebruiken dikwijls wordt uit particuliere bij dragen den kinderen een ontbijt verschaft op school, bestaande uit brood en melk. Boven deze verdieping komen er 3 met de eigenlijke leerlokalen, 3 a 4 naast elkaar, geïsoleerd, uitkomende op een breede gang en liefst gelegen op 't zuidwesten of westen. Behoudens de verwarmingstoestellen, onder de ramen aangebracht, en de uitmondingen der ventilatie- en luchttoevoerkokers vinden we een langs den wand verplaatsbaar bord en een podium voor den onderwijzer. De banken zijn van zeer eenvoudige constructie, hebben een breed, zwak hellend, vast tafelblad, een breed zitvlak met lage ronde leuning voor lenden- steun, een kleine negatieve distantie en zijn in drie maten voorhanden. Op een daarvoor ingerichte maat stok kan de onderwijzer direct bij de lengtemaat van de leerlingen het voor hen passende maatnummer van de bank aflezen. In ieder lokaal hangt een thermo meter, die door een kleine opening van buiten is te controleeren, en enkele platen dienen voor versiering. Over alle lagere scholen is het gemiddelde aantal leerlingen per klasse 50.6, klassen met 60—70 leerlin gen zijn er geen zeldzaamheden, men streeft thans naar een gemiddelde van 45, een betrekkelijk hoog getal, doch de kosten zouden anders te groot worden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1912 | | pagina 138