lft-0 Bijlage B. 50 Beoordeeling. Het watergehalte varieerde van 45,78 tot 53,53%; de Codex alimentarius noemt ongebuild brood ondeugdelijk van samenstelling, wanneer het watergehalte van de kruim hooger is dan 60 procent; we zien dus, dat alle monsters beneden die grens blijven; doch wanneer we opmerken, dat b.v. Dr. F. Eisner voor het gemiddelde watergehalte van roggebrood opgeeft 44,6%, dan valt het toch op, dat het watergehaite van de onderzochte monsters bepaald hoog is. Het aschgehalte wisselde af van 1,55 tot 2,19%. Vol gens den Codex alimentarius mag dit voor ongebuild brood niet hooger zijn dan 1,0 procent en voldoet dus geen der monsters hieraan. In het jaarverslag over 1911 hebben we reeds opgemerkt, dat deze eisch volgens andere opgaven voor roggebrood wat streng schijnt te zijn, zoo geeft Dr. M. Mansfeld 2) op, dat het aschgehalte bij roggebrood niet meer dan 2,5% mag bedragen, terwijl Dr. F. Eisner als normaal cijfer 1.3% opgeeft. Er valt hier dus niet aan eene vervalsching met minerale stoffen te denken, doch over 't geheel kunnen deze cijfers wel als hoog beschouwd worden. De zuurgraad varieerde van 6,7 tot 15,0. De Codex stelt hier geen grens, doch, vergeleken met andere onder zoekingen, blijken deze cijfers hoog te zijn. De prijs van 1 K.G. droog brood liep van 16,7 tot 21,5 cent; zeker geen klein verschil in prijs. Resumeerende dient dus opgemerkt te worden, dat over 't geheel de cijfers voor water- en aschgehalte hoog zijn. Die Praxis des Chemikers. Untersuchung der Nahrungs- und Genussmittel. Bijlage C. VERSLAG over den toestand van het S t e d e 1 ij k Gymnasium in de Ge meente Zutphen over het jaar 1912. Leeraren. De rector, bij den aanvang van het jaar nog onge steld, bleek in staat op 1 Februari zijne lessen te hervatten, waarmede de tijdelijke waarneming van diens lesuren door Dr. J. H. GOEDHARDT te Rotterdam en den conrector Dr. TH. DOKKUM een einde nam. Aan den Heer D. H. STAM, benoemd tot leeraar in de Wiskunde aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Tilburg, werd bij Raadbesluit van 1 Juli eervol ontslag als leeraar in de Wiskunde verleend met ingang van 1 September. In zijne plaats werd bij Raadsbesluit van 5 Augustus benoemd Dr. H. OFFERHAUS, leeraar in de Wiskunde aan het Gymnasium te Sneek, met hem als 110. 1 was door ons college als no. 2 voorgedragen de Heer H. VAN DEN BERG, Phil. Docts. te Tilburg, leeraar aan de Burgeravondschool aldaar. Daar de Heer OFFERHAUS eerst op 9 November in functie kon treden werd door curatoren gedurende dat interregnum het onderwijs in de Wiskunde in de le en 2e klasse t7 lesuren) aan den leeraar Dr. MEINSMA en dat in de overige klassen (10 lesuren) aan den curator Dr. B. C. GOUDSMIT opgedragen tegen eene vergoeding van 2.50 per wekelijksch gegeven lesuur

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1912 | | pagina 113