loz- ZjOS Bijlage B. 32 regelende hoe met het oog op een tal van besmettelijke, met namen in dit adres genoemde ziekten, dient gehandeld te worden, zoowel ten opzichte van schoolkinderen, die hetzij zelf, hetzij hunne huisgenooten aan die ziekten lij dende zijn, als ten opzichte van onderwijzend personeel dat tot verspreiding dier ziekten zou kunnen medewerken. Dit adres werd^ ter onderzoek gesteld in handen eener Subsommissie, die aan het einde van dit jaar de zaak nog in behandeling had. HOOFDSTUK XII. Onderwerpen niet vallende onder een der vorige hoofdstukken. De Hoofdinspecteur gaf onze Commissie in overwegi no te waarschuwen tegen het zien met het onbeschutte"00v naar de Zonsverduistering op 17 April, wijl dit schade aan het gezichtsvermogen ten gevolge kon hebben. Door het plaatsen van een advertentie in de beide hier verschijnende couranten werd aan dat verzoek gevolg gegeven. In het maandblad van den Centralen Gezondheidsraad van October 1912 kwam eene waarschuwing voor tegen de aanbiedingen van „The M. A. Winter Co." in Washing ton (Noord Amerika). Door haar wordt in den handel gebracht een geneesmiddel „Natuurlijke gezondheids- hersteller" ook wel „Nalther" genaamd, slechts bestaande uit een tot tabletten samengeperst en met een laagje suiker omgeven mengsel van laxeermiddelen, waaronder er zijn, die als gevaarlijk worden beschouwd en waarvan de ver- Bijlage B. 33 koop in het klein voor geneeskundig gebruik dan ook bij de wet aan onbevoegden is verboden. Aan de Gezond heidscommissies werd verzocht te bevorderen dat de plaatselijke bladen in hare kringen deze waarschuwing overnemen. Aan de redacties der beide hier verschijnende couranten is dit verzoek overgebracht, waaraan door dezen werd voldaan. Van de Vereeniging tegen de kwakzalverij werd ont vangen een circulaire, meldende dat zij op ruime schaal wenschte te verspreiden eene waarschuwing tegen de abdy- siroop van L. J. Akker te Rotterdam. De Commissie werd verzocht daarbij hare medewerking te verleenen. Van den Inspecteur Dr. G. Romyn werd nog een schrijven ontvangen met uitnoodiging de pogingen der Vereeniging tegen de kwakzalverij in deze te willen steunen. Door de Commissie is daarop een aantal exemplaren van deze waarschuwing aangevraagd en op doelmatige wijze verspreid. In het gebouw der Zutphensche Melkinrichting werd in de maand Mei van dit jaar een aanvang gemaakt met de vervaardiging van ijs. Bij het bezoek, door de Commissie aan die inrichting gebracht, bleek haar, uit het daarbij getoonde rapport van het scheikundig onderzoek van het voor de vervaardiging gebruikte water, dat dit tamelijk veel ijzer bevatte, doch overigens geen voor de gezondheid schadelijke bestand- deelen. Daar dit ijs voor particulieren alleen verkrijgbaar is uit

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1912 | | pagina 104