lló Graaf-Ottosingel, teneinde tevens de Gracht te ver smailen door op den batterijwal de uitkomende specie te verwerken. Voor dit werk werd op 18 October 1911 ingeschreven het laagst voor 0.25 per ML (de grond gegraven en verwerkt volgens aanwijzing.) In de Raadvergadering van Nov. 1911 werd besloten de grond te vervoeren naar de beek in de Varkens weide. Dit besluit beteekende, dat van normaliseering geen sprake meer kon zijn. Tengevolge van het regenachtige weer en den buiten gewoon grooten aanvoer van water, is de voor de uitvoering van het werk tijdelijk gelegde dam aan den Berkelsingel achterloops geworden, waardoor het talud aan dien Singel belangrijk werd beschadigd. De mo gelijkheid bestaat dat door den ondervonden tegen stand en het reeds gevorderde seizoen, de werkzaam heden tijdelijk zullen moeten worden gestaakt, om dan eerst in het najaar te worden hervat. De drie havens werden met een stoombaggermoien uitgediept en de uitkomende grond op een laag ge deelte van de Lage Waarden opgespoten. Bij deze gelegenheid werd ook de Gasfabriekhaven uitgediept. In het geheel werd verwerkt een hoeveelheid van 6015 ML grond. Tengevolge spuiïng met de houtwalsiuis is echter weer een gedeelte van de zuiderhaven verzand. De kosten aan het onderhoud van de havens en grachten hebben bedragen f 1634,61' 2, (hieronder zijn niet begrepen de gelden, besteed aan de uitdieping van de Gasfabriekhaven, noch van het aanvullen van 111 de beek langs de Varkensweide met de uit de Hoofd gracht gegraven grond). Aan de Noorderhaven en de Lage Losplaats werden 7 stuks nieuwe meerpalen, voorzien van kruisbalken, geplaatst. Het talud langs de Houtwalsiuis, in de Vischpoort- haven, onder de IJsselbrug en den buitenkant van de Lage Losplaats werd voorzien van een nieuwe perkoen- palenrij, en zooveel noodig de basaltzetting hersteld. Voor het schoonmaken van de Hoofdgracht werd een nieuwe aak van gewapend beton aangeschaft. De binnengracht werd geregeld gespuid en schoon- gehouden. De kademuren aan de Vischpoorthaven werden over een gedeelte opnieuw ingemetseld en gevoegd. Dijken en Waterkeeringen. Het onderhoud van dijken en waterkeeringen ge schiedde naar behooren; zij verkeeren in goeden toestand. De taluds van den zomerdijk over de Marsch en langs de Polweiden, werden ingevuld, en waar noodig opgehoogd en met graszoden bekleed, zoomede de waterkeeringen op Helbergen en langs de Berkeloevers, boven en beneden de Pallandtsbrug. Van de in het vorige jaar opgehoogde kade langs de kleine koppelen werd het nog resteerende ge deelte, liggende hoofdzakelijk op den grond in huur bij de Wed. Lenderink, zijnde 170 M., eveneens opge hoogd, zoodat voor overstroomingen in den zomer

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1911 | | pagina 57