102 Waterleidingen, Beken, Sluizen en Stuwen. Waterleidingen en Beken. Deze zijn de volgende De Oude IJssel, Voorstondensche beek, Hoender- nesterbeek, Tichelbeek, Polbeek, de Berkel en de Laken buiten de voormalige Laar- en Nieuwstadspoor- ten, de Beek door de Varkensweide, de afwatering van de Lage waarden; de Berkel of Molenbeek binnen de stad en de Gracht langs den Coehoornsingel, zijnde de verbin ding tusschen de Berkel en de Ziekenhuisgracht. De beide laatstgenoemden werden naar behooren schoongemaakt en onderhouden. De spuiïng van de gracht om het Ziekenhuis geschiedt zeer matig, wijl het afvoerriool tusschen Ziekenhuisgracht en Deventer- weg, door aangroeien van wortels op verschillende plaatsen in het riool, den afvoer belangrijk belemmert. Opgraven en vergrooten van dit riool is voor verbe tering der spuiïng en met het oog op de op het riool loozende particuliere aansluitingen zeer gewenscht. De waterleidingen en beken verkeeren over liet geheel in goeden toestand. Wegens den lagen waterstand in den zomer en herfst, konden alle beken eens goed worden nagezien. Zij werden dan ook allen uitgediept, en waar noodig af getrapte taluds ingevuld en versterkt. De Voorstondensche beek werd over een lengte van 1600 Meter, de Polbeek over een lengte van ongeveer 2800 Meter, de Vierakkersche- en Helbergerbeek over een lengte van 2200 Meter en de onderlaatsche laak 103 over een lengte van 700 M. uitgediepteveneens de waterleiding over de Marsch welke over een lengte van 600 Meter werd uitgediept en verbreed. De uit komende grond werd over het lage land verdeeld en fijngeëgd voor zoover ze niet noodig was voor het invullen van de taluds; daardoor werd veel verbetering aan genoemde beken en waterleidingen aangebracht. De kosten van onderhoud hebben bedragen 1854,03. Sluizen en Stuwen. 1. de Hoendernestersluis in den Vliegendijk. 2. de Sluis i;i de Lage Waarden tot afwatering der Oekensche beek. 3. de sluis met pompkelder voor de bemaling der Lage Waarden. 4. de sluis op de Marsch in de Hel. 5. de twee sluizen in de Binnengracht. 6. het sluisje of de waterkeerende duiker in de kade langs de Beugelwaard, bij de Schietbaan op de Marsch. 7. het sluisje in de Berkelwandeling en de water keerende duiker, tusschen de Berkel en de gracht langs den Coehoornsingel, achter den tuin van Wigman, dienende tot spuiïng der gracht om het Ziekenhuis. 8. de stuw tusschen Berkel en Hoofdgracht, achter school H. 9. de waterkeerende duiker in de Noorderhavenstraat voor den Coenensparkvijver. 10. de waterkeerende duiker in de gracht achter de

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1911 | | pagina 53