76 evenals eenige zijslooten en greppen; de uitkomende grond werd over het lage land verdeeld en fijn geëgd. Voor een goede ontwatering van de Groote-Koppelen werden alle slooten en greppen opnieuw uitgediept en zoo noodig nieuwe greppen gegraven, de uitkomende grond verdeeld en fijngeëgd, op enkele plaatsen met goede gras-klaversoorten ingezaaid, waardoor genoemde weiden veel zijn verbeterd. De kosten daaraan besteed voor ruim 12 H. A. grond, hebben bedragen f 357.90. Ook in de weiden de Kijfsdijken werden de hoofd- afwateringsslooten én de greppen opnieuw uitgediept, en zoo noodig verbreed, en de uitgegraven grond over het lage land verdeeld en fijngemaakt. De kosten daarvan kwamen gedeeltelijk voor de Gemeente, en voor enkele nalatige pachters, die een en ander niet naar behooren hadden onderhouden. De opbrengst van het in het vorige jaar opgehoogde en ingezaaide gedeelte van de vroegere stortplaats bij de Varkens weide bedroeg voor ruim :i,4 H. A. grond f 131,— aan hooigras behalve de naweide. Langs de Kijfsdijken, op de Marsch langs de Pol weiden, in het Ruiterland e:i voor inplanting langs de beek op Helbergen, werden te zamen 300 stuks peppelen en wilgen geplant, waarvan 240 stuks jonge peppels uit de kweekerij, en 60 stuks wilgenpooten van de knotwilgen. Op verschillende plaatsen, zooals langs de Hooge Waard, bij het Erve den Brink, langs de Lage Ossen- waard, langs de Groote en Kleine Moesmate, langs blok 5, 6, 13 en 14 op de Marschweide, werden doornenhagen uitgehakt en ingebonden, en de afko- 77 mende doorns publiek verkocht. De totale lengte van deze hagen is 2400 Meter. Op de aangeslikte gronden tusschen de kribben aan den IJssel (rechteroever) tegen Helbergen, werd een jonge rijswaard aangelegd, de oppervlakte daarvan bedraagt 3500 M2. De twijgstek daarvoor werd ver kregen van Gerhard Witholt uit Wijhe, daar de hier groeiende twijg niet geschikt was voor aanplanting. Niettegenstaande de droge zomer groeiden de jonge stekken vrij goed. De kosten van aanleg en onderhoud hebben bedragen f 65. De landwegen door de landerijen alsmede de uit wegen van hooiweiden, werden geregeld gelijk ge maakt en met steenpuin en slakken verhard. De duikers onder overwegen, en vonders over de waterleidingen, werden goed onderhouden, en moesten zoo noodig op enkele plaatsen vernieuwd worden. Een nieuwe duiker met afsluiting werd gemaakt bij de Beugelwaard op de Marsch, tot uitwatering van ge noemde weide, en tevens tot keering van het rivier water. Groote verpachtingen van landerijen hadden dit jaar niet plaats, alleen die perceelen werden ver pacht, welke door opzegging of wanbetaling vrij kwamen. De opbrengst bleef ongeveer gelijk aan die van de vorige verpachting. De navolgende hooiweiden werden dit jaar bemest met kunstmest Blok No 1718 van de Marschweide. 25—26 32

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1911 | | pagina 40