Bijlage P. 20 noch hyernaemaels to ghenen tyden meer broeders in die voirs. broederschap ontfangen en sail dan tot vyfftich manspersonen toe ende nyet meer. Oeck soe en sail men totter broederschap voirs. nyet meer renthen werven noch hebben dan hondert oelde schilde iaerlix ende nyet meer. Want als men voirder vermochte te kopen, dat solde men omme Gaets willen de voirder huysarmen deylen als voirs. is, sonder argelist. Ende; want wy richteren ende scepenen der stadt Zut- plien voirs. ter eeren Gaets dese broederschap alsoe believen ende bestedigen, soe hebben wy onser stadts segell an desen brieff doen hangen in den iaer ons Heren duysent vierhondert een ende viifftich. Dominica Judica. (Afschrift uit het cartularium der Sint Anthonie Groote Broederschap). Bijlage P. 21 Bijlage II. Casijn van der Hell tot de Wildbaan en Vierakker, raad en president van het Hof van Gelderland, staat zijn recht van collatie over de armhuizen in den Ruyters' of Hellen- gang en in de Bakkerstraat af aan mr. JOOST SCHOMAKER. Juni 1729. In de stadt Zutphen staen twintig huisen ofte huis- jens, één in de Backerstraet, ende in de Nieuwstadt omtrent 't Gasthuis, acht in de soogenoemde Ruiters ofte Hellen-gang drie aen de straet, ende acht in 't straetjen nae de Beeck, die alle twintig onverschillig- lick gedestineert ende geschickt zijn tot pieuse chari- teit ofte godtvruchtig gebruick, om daerin aen we duwen ende arme haer leven geduerende inwooning ende gerust verblijf te vergunnen. Daertoe al van 1512 af door die van de familie van Ruiter eenige huisjens aengecocht zijn. Ende wordt bevonden, dat 't recht ende dispositie over de voorschr. twintig weduwe- ende armehuisjens zonder onderscheidt dese voegen geoeffent ende geobserveert is, dat der selve een huisje ledig wordende aen die voor andere geprefereert wierde de inwooning ende 't gebruick desselfs geduerende 't leven lang als vercocht wierde voor een seeckere soo genoemde coopspenning, meer dere ofte mindere nae gelegenheidt: ende dat uyt soo-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1911 | | pagina 230