Bijlage P. 10 Door eene zeer eenvoudige poort, waarboven de straks te beschrijven gedenksteen geplaatst was, kwam men het binnen. Daar stonden aan een bleekveld 15 huisjes, acht rechts en zeven links, ieder met één ver trek, breed 2 en diep 4 M., benevens een kelder (on der de bedstede achter in het vertrek I) en een zolder. Ter weerszijden van de poort bevond zich eene woning met eene bovenverdieping. Aangezien deze huisjes in onzen tijd niet meer be antwoordden aan hun doel vormde zich bij olderlie- den en gildemeesteren het plan om het geheele Ruiters- hofje af te breken en vervolgens te herbouwen. Bij een herbouw ter plaatse deden zich enkele bezwaren voor, o. a., dat den bewoners elders eene tijdelijke huisvesting moest gegeven worden, waarom de Broe derschap den 25sten Januari 1897 besloot tot onder- handschen aankoop der bleek van de weduwe Schut aan den Berkelsingcl voor 10750 (zonder onkosten) met het doel daar een nieuw Ruitershofje te vestigen. De aanbesteding daarvoor werd 30 April 1897 ge houden en aan de firma A. J. Uiterwijk Zoon voor 52000 gegund. In Juli 1898 kwam het werk gereed 1). Den elfden Augustus 1898 hielden Olderlieden en Gildemeesteren hunne eerste vergadering in het bijzijn van burgemeester en wethouders van Zutphen in het Ruitershofje, hetgeen als de officieële inwijding der stichting werd beschouwd. De bewoners werden bij die gelegenheid op wijn en taart onthaald. 1) Den lSden Juli 1898 betrok de portier zijne woning. Bijlage P. 11 Het Ruitershofje in de Gasthuisstraat werd 8 Juni 1898 aan het O. 8t N. Gasthuis voor f 11500 (zonder onkosten) verkocht 1). Den eersten Augustus 1898 ging het in eigendom over aan het O. N. Gasthuis, dat het sloopen en op de plek, waar het gestaan had, het machinegebouw zijner electrische installatie zetten liet. Het nieuwe Ruitershofje, gebouwd volgens het ontwerp van den architect H. A. Ezerman, bestaat uit ééne rij woningen aan den Berkelsingel met in het midden een hoofd gebouw, waarin zich eene poort, de portierswoning en twee dubbele bovenwoningen bevinden. Aan weerszijden van het hoofdgebouw ligt een blok woningen, eik bevattende één dubbele en vier enkele woningen 2). Op den westhoek dezer rij woningen staat het ge bouw, waarin zich de vergaderkamer voor Olderlieden en Gildemeesteren, daarachter de archiefkamer met brandvrije kluis en daarnaast het lokaal voor het uit deden der preuvingen bevinden. De vergaderkamer werd in 1898 door de heer E. W. Frederiks, meubel- 1) In dien koop waren begrepen3 woningen in de Molenbeekstraat, een plaatsje achter en een pakhuis naast het Ruitershofje, welke perceelen aan elkander lagen. Op denzelfden datum werden door de St. Anthonie Groote Broederschap verkochthet hiervoor genoemde huis in de Bakkerstraat, no. 10, en een huis aan het Armenhage, no. 20. 2) De woningen, zoowel de dubbele als de enkele, bestaan alle uit twee vertrekken: een zolder en een kelder. De vertrek ken der eerst genoemde hebben evenwel grooter afmetin gen dan de laatstgenoemde en worden daarom aan gehuwde lieden of aan twee zusters in gebruik gegeven.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1911 | | pagina 225