Bijlage Fb. 4 Hiervan leden 7 aan slecht gezicht, 3 aan slecht gehoor, 16 aan hypertrophische tonsillen en adenoïde vegetaties, 2 aan pediculosis capitis, 12 aan afwijkingen der Iongen, 1 aan spraakstoornis, 2 aan navelbreuk, 4 aan eczema seborrhoicuin, 2 aan furunculosis, 2aan scrophulose en 1 was achterlijk. Bij 6 kinderen waren de afwijkingen zoo groot, dat behandeling nu al noodig was. Later bleek bij 4 kinderen deze behandeling te zijn ingesteld. In den loop van den cursus heefteen alarmkreet van den vader van een der leerlingen, de gemoederen op de bewaar school en van de commissie in beroering gebracht. Het kind zou lijden aan een besmettelijke hoofdziekte en had deze op de bewaarschool opgedaan. Alle kinderen zijn daarom op deze ziekte nauw keurig onderzocht en hoewel enkele kinderen leden aan eczeem en dergelijke huidaandoeningen, is bij geen van hen iets verdachts gevonden. Later bleek, dat bij het bewuste geval de diagnose door den huid-specialiteit niet met zekerheid is vast gesteld kunnen v/orden. Het bewaarschoolgebouw mag over 't algemeen als voldoende beschouwd worden. De inrichting der privaten laat echter te wenschen over. Bewaarschool in de Bornhovestraat. Ook hier werden alle kinderen aan een eerste onder zoek onderworpen en 46 kinderen nader onderzocht. Hiervan leden 5 aan slechte oogen, 5 aan slecht gehoor, 1 aan afwijkingen der longen, 20 aan hyper- Bijlage F b. 5 trophische tonsillen en adenoïde vegetaties, 1 aan blepharitis, 1 aan spraakgebrek. Een kind is idioot en daardoor min of meer lastig èn voor de onderwijzeressen èn voor de medeleer lingen, waarom er dan ook aan gedacht is haar van de school te verwijderen. Daar het kind echter nog slechts een half jaar zal blijven en het verblijf voor haar persoonlijk van groot nut kan geacht worden, is haar dit verblijf zoolang toegestaan. Tien leerlingen moesten onder behandeling gesteld worden. Hiervan bleken 5 behandeld te zijn. Het gebouw van deze bewaarschool beantwoordt niet aan de eischen, die men aan een moderne inrich ting van dien aard mag stellen. De ruimte is er beslist onvoldoende, ook de ventilatie laat te wenschen over, evenals de inrichting der privaten. Aan het einde van mijn verslag gekomen, rest mij ook dit jaar weer een woord van dankbaarheid aan liet onderwijzend personeel, dat mij ook nu steeds met de meeste bereidwilligheid behulpzaam was bij het verrichten van mijn taak. De Schoolarts, E. T1ELEN1US KRUYTHOFF.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1911 | | pagina 163