Bijlage Fb. 2 De oude leerlingen blijven onder controle. De eerste drie klassen zijn overvol. De 3e klasse bijv. heeft 49 leerlingen. Al moge nu de grootte der lokalen wettelijk voldoende zijn, praktisch doen zich bij zulk een groot aantal leerlingen vele bezwaren voor. De voorste kinderen der buitenste bankenrij kunnen niet op het bord zien, tevens zijn 's winters de kinderen der achterste banken onmiddellijk voor de kachel geplaatst. Het zou m. i. dan ook dringend aanbeveling ver dienen, ook de laagste klassen te splitsen. School E. Nieuw onderzocht werden hier 43 leerlingen. De volgende afwijkingen werden gevonden: Slecht gezicht 2, slecht gehoor 1, adenoïde vegetaties en hypertrophische tonsillen 11, anaemie 3, pediculosis capitis 6, prolapsus recti 1, en torticollis 1. Bij 9 van deze kinderen moest medische behande ling ingesteld worden, zij werden naar hun huisdokter verwezen. Later bleken slechts 3 dezen medicus te hebben bezocht. De overige kinderen blijven in observatie. Van het gebouw is ook hier niets nieuws op te merken. School O. 19 nieuwe leerlingen zijn onderzocht. 1 leed aan slecht gezicht, 1 aan slecht gehoor, 4 aan Bijlage Fb. 3 hypertrophische tonsillen en adenoïde vegetaties, 2 aan pediculosis capitis, 4 aan anaemie, 1 aan bronchitis en 1 aan enuresis nocturna et diurna. Vier kinderen werden naar den dokter verwezen. Later bleek, dat geen der ouders het noodig had gevonden mijn raad op te volgen. De overige kinderen blijven ook hier in observatie. School H. 45 nieuwe leerlingen werden onderzocht. Hiervan leden 7 aan slecht gezicht, 10 aan adenoïde vegetaties en hypertrophische tonsillen, 1 aan pedicu losis capitis, 1 aan hernia inguinalis, 1 aan rachitis, 7 aan anaemie, 2 aan slechte hartswerking, 1 aan blepharitis en 1 was achterlijk; 9 kinderen moesten onder behandeling gesteld worden. Later bleken 7 kinderen te zijn behandeld. De overige kinderen blijven onder controle. Ook in deze school zijn sommige klassen te groot, zoodat ook hier enkele leerlingen zeer slecht op het bord kunnen zien. Bewaarschool Hoven. Op de bewaarscholen leek het mij beter het onderzoek te beginnen met de hoogste klassen. De allerkleinste kinderen toch, zijn nog niet in staat iets van het onderzoek tebegrijpen met name van dat op gezichts- en gehoorvermogen. Oppervlakkig onderzocht werden alle kinderen. De 84 oudsten werden aan een meer uitgebreid onderzoek onderworpen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1911 | | pagina 162