Bijlage E. 8 ook aan deze school, evenals aan alle andere, in alle laagsie 3 klassen onderwijs wordt gegeven door vrou welijke leerkrachten. School I. Na het laatste leerjaar verlieten 40 leerlingen de schoolvan dezen verkregen 22 het getuigschrift. Dit getal zou zeker grooter zijn, als aan de 12 klassen, een 13de werd toegevoegd, waar leerlingen, voor wie dit verlangd wordt, gedurende een cursus van een half jaar het onderwezene zouden kunnen herhalen. Drang tot dergelijk herhalings-onderwijs wordt aan deze school zeer gevoeld en zonder bezwaar zou men daaraan tegemoet kunnen komen, daar één lokaal der school niet gebruikt wordt. Herhalingsscholen. Met leedwezen wordt geconstateerd, dat het aan tal leerlingen aan de herhalingsscholen E en F weder om is gedaald, en wel respectievelijk van 12 op 11 en van 18 op 12. Ondanks het feit, dat het onder wijs zooveel mogelijk in verband wordt gebracht met de behoeften der leerlingen in hun dagelijksche werk kring, schijnt dit herhalings-onderwijs niet geliefd. Toch wordt het op loffelijke wijze gegeven, en zijn de resultaten bij de weinige leerlingen goed en zelfs zeer goed bij lien, die den cursus voor de 2de maal doorloopen. Ook laat de propaganda van den kant der hoofden niet te wenschen over. Daarentegen bloeit het herhalings-onderwijs voor meisjes in school H; het aantal leerlingen klom van 54 tot 62. De leerlingen zijn verdeeld in 2 afdee- Bijlage E. 9 lingen, welke voor het onderwijs in nuttige handwer ken gesplitst zijn in 2 onder-afdeelingen. Ook hier wordt het onderwijs geheel op de practijk van het leven ingericht: rekenen met allerlei toepassingen op huishoudelijk gebied; „taal" vooral het stellen van brieven, het maken van rekeningen enz.; nuttige hand werken geeft wat in de huishouding noodig is. Verschillende gebreken in de regeling van het open baar onderwijs waren het onderwerp van besprekingen der Commissie welke gebreken volgens haar oordeel kunnen verholpen worden door meer gelijkmatige verdeeling der leerlingen over de scholen E, O, H en I, beperking van het maximum aantal leerlingen per klasse, definitieve regeling van het M. U. L. O. en verbetering van de salarieering van het onderwijzend personeel. Adviezen daaromtrent werden Burgemeester en Wethouders in Juni 1911 voorgelegd. De Commissie spreekt als haren wensch uit, dat eerlang tot de daarin voorgestelde reorganisatie wordt overgegaan. Afgescheiden van de door haar gedane voorstellen, acht zij het noodig hier nog op andere zaken te wijzen, die de schooljeugd ten goede kunnen komen. Zoo beperking van het aantal schooluren voor de leerlin gen der laagste klassen immers een schooltijd van 3 morgenuren, gevolgd door 2 middaguren, dikwijls zon der vertreding, is voor kinderen van 6 jaar eene zit- oefening, die lichaam noch geest ten goede kan komen. Meer gelegenheid moet er bestaan voor lichaamsbe weging, vooral in de open luchtiedere school be hoorde een schooltuin te hebben of speelveld moet dit voorloopig tot de pia vota gerekend worden, een

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1911 | | pagina 154