Bijlage B. 20 Op een verzoek van den Hoofdinspecteur om gegevens te verschaffen over eventueel bestaanden nood aan drink water voor mensch en dier en omtrent de wijze, waarop daarin wordt voorzien, kon worden geantwoord, dat bin nen het ambtsgebied der Commissie van drinkwaternood niet kon worden gesproken; dat wel vele pompen lens geworden zijn, doch in de buurt altijd nog voldoende welwater was te verkrijgen; voor zoover voor het vee in de weide geen water meer in de slooten en drinkkolken aanwezig was, is daarin voorzien door het plaatsen van drinkbakken, die gevuld werden met water verkregen uit in de weide geslagen nortonpompen of met water, dat van elders werd aangevoerd. Een aanvang is gemaakt met het onderzoek naar de watervoorziening van de woningen in de gemeente Zutphen. Een vragenlijst is samengesteld en met de invulling der lijsten is begonnen. Het onderzoek heeft zich tot heden bepaald tot eene plaatselijke opname. Nagegaan is of- en op welke wijze de watervoorziening van ieder perceel plaats heeft, terwijl bij de weiwaterpom pen gelet is op den toestand van de omgeving, de ligging van den welput, het in de nabijheid aanwezig zijn van zinkputten en privaatputten en verdere omstandigheden, die van invloed kunnen zijn op de samenstelling van het water. HOOFDSTUK X Levens- en genotmiddelen. Gebruiksartikelen. Ten vervolge van de in het vorig jaar gedane onder- Bijlage B. 21 zoekingen van levensmiddelen zijn dit jaar eenige monsters brood onderzocht. De monsters zijn door een lid der Commissie genomen, en genommerd aan de deskundigen ter hand gesteld, zoodat de onderzoeker niet wist van welken bakker het monster afkomstig was. De resultaten van het onderzoek, met de daaruit ge trokken conclusies, zijn als bijlage V in dit verslag opge nomen. In verband met de gevonden uitkomsten, wijst de Com missie op het station voor Maalderij en Bakkerij te Wage- ningen onder Rijkstoezicht. Dit station heeft een drieledigen werkkring: 1°. inrichting voor technisch en wetenschappelijk onder zoek van alle grondstoffen en producten der Maalderij- en Bakkerijindustrie. 2°. inrichting voor onder controle stelling van brood fabrikanten, bakkers, meelfabrikanten, melkhandelaren, gist- fabrikanten en gisthandelaren. 3°. zijn daaraan verbonden technische cursussen voor vakonderwijs, te geven aan aanstaande bakkers en molenaars. De producten der aangesloten bakkers en broodfabri kanten worden steeds gecontroleerd, waardoor zij in staat zijn zuiverheid en kwaliteit te garandeeren. Een verordening op levensmiddelen en gebruiksartikelen en op den keuringsdienst dier middelen en artikelen, waar. omtrent de Commissie in 1910 het Gemeentebestuur van advies diende, is nog niet ingevoerd, zelfs met eene be handeling in den Raad is nog geen aanvang gemaakt, in verband hiermede is van belang een door de Gezondheids, commissie te Deventer in afschrift toegezonden missive,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1911 | | pagina 125