Bijlage B. 12 toestand van een woning aan de Barlheze No. 32, is een onderzoek ingesteld. De toestand bleek van dien aard, dat de Commissie besloot tot onbewoonbaar verklaring te adviseeren. Het geheele perceel verkeerde in zoodanig vervallen toestand, dat verbetering zonder algemeene ver nieuwing niet was aan te brengen. Bovendien was het perceel zeer sterk met ongedierte besmet. Ook is onderzocht het aan deze woning grenzende perceel in de Spiegelstraat, doch de Commissie heeft geen termen kunnen vinden deze woning vooralsnog ter onbe woonbaarverklaring aan te wijzen. De woning Barlheze No. 32, is bij besluit van den Gemeenteraad van 29 Juni 1911 onbewoonbaar verklaard, met last tot ontruiming binnen drie maanden, nadat de tijd tot voorziening tegen het besluit is verstreken. Het verslag omtrent het systematisch woningonderzoek is in den loop van 1911 toegezonden aan den Commis. saris der Koningin in de Provincie Gelderland, het Ge meentebestuur en de Raadsleden van Zutphen, den Hoofd inspecteur en de Inspecteurs van de Volksgezondheid, aan alle Gezondheidscommissies in Nederland, enz. Door de Vereeniging van huiseigenaren „Onderling Vertrouwen" is aan de Commissie een schrijven gericht ten doel hebbende samenwerking te verkrijgen tusschen de Vereeniging en de Commissie wat betreft de Volks huisvesting en de uitvoering van de Woningwet, door welke samenwerking de Vereeniging tevens meent te be reiken, dat de waardevermindering der perceelen zooveel mogelijk wordt tegengehouden. Bijlage B. 13 De Vereeniging stelt zich deze samenwerking aldus voor: De Commissie doet aan haar mededeeling van plannen tot aanwijzing der woningen, die naar het oordeel der Commissie ongeschikt ter bewoning zijn, tenzij daaraan de noodige verbeteringen worden aangebracht en van woningen, die onbewoonbaar verklaard moeten worden. De Vereeniging helpt dan den eigenaar de noodige ver beteringen aan te brengen, waardoor de woningen in be woonbaren staat gebracht worden. De Commissie heeft gemeend op dit voorstel slechts in zoover te moeten ingaan als er sprake is van woningen, die hoewel ter bewoning ongeschikt door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat zijn te brengen wanneer het woningen betreft die onbewoonbaar verklaard moeten worden, zal overleg zijn uitgesloten, immers alle onderhandelingen zouden er slechts toe leiden woningen te behouden, waarvan het voortbestaan ongewenscht is! De Commissie heeft zich echter alle vrijheid voorbe houden, om zich in bepaalde gevallen en onder zekere omstandigheden van samenwerking en overleg te onthou den, ten einde geheel vrij te zijn, om zoodanige adviezen uit te brengen, als zij het meest gewenscht acht. Door de David-Evekinkstichting zijn een veertigtal nieuwe arbeiderswoningen gesticht aan den Warnsveld- schen weg. Aanbeveling zou het verdienen, indien eens werd nage gaan in hoeverre het afkeuren van woningen en het bij bouwen van nieuwe woningen invloed heeft op de huis vesting en de huurprijzen. De vraag rijst, of van nieuw

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1911 | | pagina 121