Bijlage B. 8 Omtrent het aantal baden zie Bijlage III, terwijl over de badgelegenheden geen bijzonderheden zijn mede te deelen. HOOFDSTUK III. Toestand van water, bodem en lucht en hetgeen tot verbetering daarvan is verricht. a. Waterloopen, Slooten enz. Het nieuwe riool aan den Deventerweg met zinker in de buitengracht blijkt goed te voldoen. Niettegenstaande de warme zomer veroorzaakte de gracht geen stank. Door bewoners van de Beekstraat werd geklaagd over stank van de Berkel. De abnormaal geringe hoeveelheid water door de Berkel aangevoerd maakte het onmogelijk voldoende te spuien; bovendien wordt door de omwo nenden veel afval en vuilnis in de Berkel gestort, waardoor verontreiniging en stank ontstaat. b. Verzameling en afvoer van vuil mestvaaltengoten enz.) Geklaagd is over vervuiling van een put in het straat riool in de Kuiperstraat. Nadat gebleken is, dat een van de bewoners daarin van tijd tot tijd een beerton ledigde, is tegen den dader door de politie proces-verbaal opge maakt. Er mag te dezer plaatse wel eens op worden gewezen, dat in de Polifie-verordening van de Gemeente Zutphen, in artikel 26 verboden is, in de zinkputten aan de straat Bijlage B. 9 faecaliën, modder, harde voorwerpen of vuilnis te werpen. Al te veel wordt tegen dit voorschrift gezondigd. Men kan de putten, waarin dagelijks de vuilwaterem- mers der omwonenden worden geledigd aan hun uiterlijken staat en den stank, dien zij verspreiden, herkennen. Door een bewoner van de Nieuwstad is geklaagd, dat hij last had van stinkend water, dat door den muur in den kelder zijner woning binnendrong. Bij onderzoek bleek, dat het water zeer waarschijnlijk kwam uit een aangrenzenden kelder, die als put eener closet-inrichting gebruikt werd. Daar deze toestand voor de volksgezondheid schadelijk moest worden geoordeeld, is aan Burgemeester en Wet houders verzocht daartegen maatregelen te nemen. Door Burgemeester en Wethouders is onder overlegging van een rapport van den Gemeente-architect medegedeeld, dat door den eigenaar van het betreffende perceel al die verbeteringen zijn aangebracht, die tot afdoend verhelpen van den slechten toestand konden medewerken. Een klacht over stank van een urinoir in den Rosmolen- steeg is onderzocht. De klacht deed zich voor gedurende de zeer warme dagen. Ook over vervuiling van een urinoir aan den Paardenwal kwam een klacht in. Het is niet te ontkennen dat onzindelijkheid en stank voor de omwo nenden zeer onaangenaam is. Waar door de klachten de aandacht der commissie op deze zaak is gevestigd, kan echter niet anders worden gezegd dan dat voldoende zorg aan de reiniging wordt besteed.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1911 | | pagina 119