126 te lijden van het liooge water in de maanden Juni en Juli. De qualiteit van het hooi was vrij goed, alleen op de perceelen, die laat gemaaid waren, had het hooi geleden van het natte weder. De huurprijs der hooilanden was voor zeer goede gronden 1/8 hooger, voor de overige gronden 1/6 lager. De opbrengst der naweiden was ongeveer de helft lager. In April waren buitengewone schrale en gure oosten winden en strenge nachtvorsten, die veel schade toe brachten aan de rogge en het gras, alsmede aan het jonge groen van sommige heestergewassen. De toestand der bouwlanden was over het alge meen goed. De opbrengst van rogge en haver was lager en bedroeg 45 en 46 H.L. per H.A. De opbrengst aan stroo van de rogge was hooger, die van de haver lager. De verbouwde haversoorten waren de gewone voerhaver, witte tros- en Probsteijer en van de rogge de Zeeuwsche- en Petkuserrogge; vooral de laatste soort werd meer algemeen verbouwd, en gaf op de zandgronden de beste uitkomsten. De opbrengst van kool was over het algemeen ge lijk als in 1909, de prijzen waren iets hooger. De mangel- en suikerwortels als hoofdgewas ver bouwd, waren zeer goed, zij worden hoofdzakelijk voor eigen vee verbouwd. De koolrapen, zomer- en herfstknollen waren zeer 127 goed en groeiden wegens het mooie herfstweder lang door, vooral de soorten in het stoppelland gezaaid of geplant. Van de klaversoorten z.a. Roode klaver, Lucerne, Incarnaat en Bastaard was de lc snede goed, de 2e en 3e snede zeer goed. Er werden geen paardenmarkten gehouden, de ge zondheidstoestand der paarden was gunstig. De prijzen waren zeer hoog. Er werden in deze gemeente 14 veulens aangefokt. De toestand van het rundvee was gunstig, er kwam slechts een enkel geval van ziekte voor, bij jonge runderen. De uierziekte kwam weinig voor. De handel was het geheele jaar levendig, de prijzen zeer hoog. Ras verbetering wordt toegepast door aankoop van fok stieren vanwege de Geld. Overijsselsche Maatschappij van Landbouw „afd. Zutphen— Warnsveld." Schapen- handel wordt hier weinig gedreven. De handel in varkens was het geheele jaar levendig. De gezond heidstoestand was goed. Er werden zoowel voor jonge als vette varkens hooge prijzen besteed. De bestaande soorten worden gekruist met Yorkshire en het Westphaalschelandvarken. De verzending geschiedt hoofdzakelijk naar Engeland, België, Duitschland en naar het binnenland. De handel in pluimgedierte en eieren was gedurende het geheele jaar levendig; de eieren worden hoofdza kelijk verkocht aan particulieren, poeliers en vreemde opkoopers, terwijl de Ned. Coöp. Eierverkoop-ver- eeniging bij partijen de eieren van de boeren opkoopt.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1910 | | pagina 65