66 Behalve in de maanden April en October kenmerkte zich het geheele jaar door vrij hoogen waterstand. Gedurende 300 dagen werden waterstanden waar genomen boven M.R. (Middelbaren Rivierstand gelijk 4.56 M. N.A.P.) De hoogste stand werd waargenomen op 4 Maart 7.46 M. N.A.P. en de laagste stand op 1 No vember 3,52 M. -j- N.A.P. De natuurlijke uitloozing der Binnengracht was door hooge IJsselstanden, boven de 6.60 M. -+- N.A.P. gedurende 74 dagen belemmerd. Door bemaling met de stoommachine aan het einde der Groensteeg, moest gedurende 37 dagen de gracht op peil worden ge houden. De ketel van de daartoe gebruikt wordende, in 1878 aangekochte stoommachine zal na 32 jarig gebruik, binnen korten tijd vernieuwd moeten worden, waar over bij de eerstvolgende keuring door het Rijks stoomtoezicht eene bepaalde beslissing zal worden gegeven. In den loop van dit jaar werd weder meer last ondervonden van het afstroomende Berkelzand, dat vooral in de gracht langs den Graaf Ottosingel sterke verondieping te weeg bracht en wel van dien aard, dat de noodzakelijkheid bestaat deze gracht geheel uit te diepen. Na gedane peilingen en opnemingen van die gracht en ook van de beek in de Varkensweide werd een voorloopig plan opgemaakt tot verbetering. Bij de vaststelling der begrooting voor het jaar 1911 werd daarvoor een post ingebracht van 3000, 67 terwijl alsnog nader kan worden beslist of de uit komende specie benut zal worden tot normaliseering der gracht, met aanvulling der overmatig breede ge deelten of wel tot demping en ophooging van de beek en de lage gedeelten in de aangrenzende Varkensweide. (De kosten van dit laatste zijn niet in de raming op genomen.) Kribben. De verschillende kribwerken langs den IJssel en ook langs de Helbergerbeek bij het nieuw aangelegde weiland ondergingen de noodige herstellingen, en werden voor zooveel noodig met puin bekleed. Wederom werd in aansluiting met de in het vorige jaar gemaakte kribwerken langs den linker IJsseloever beneden de brug tegen de Lage Waard over een lengte van 80 meter pak- en beslagwerk gemaakt van rijshout, met puinbedekking, en het talud bijgewerkt onder eene helling van 1 op 4. De nog resteerende 70 meter konden wegens te hoogen waterstand niet worden afgewerkt en het werk moest gestaakt worden, evenals het kribwerk aan de beek langs den Weezenrooi. Het talud van den rechter Berkeloever langs den wandelweg werd om verzakking te voorkomen met een puinbestorting versterkt. De overige kribwerken verkeeren in goeden toestand. De onderhoudskosten hebben bedragen 923,94' I.,. Bruggen en Duikers. Deze zijn de navolgende: 1. de groote IJsselbrug met brugwachtershuisje,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1910 | | pagina 35