42 Eene tweede noodige ophooging was die van den toegangsweg door de weide liet Sterfslag, naar de weide de Bornhoverbrink, welke ook bij hoogen wa terstand in den zomer onderliep. De kosten hiervan hebben bedragen 145,—. Met het opgraven, verbreeden en uitdiepen van de slooten in de Groote Koppelen voor een betere ont watering, werd een begin gemaakt, evenals iii de uiterwaarden, in de Lage en de Nederste Muizers- waard. De verkregen grond werd over het weiland verspreid en fijn geëgd. Langs de Moesmate, in de Tigchelkuilen, op het Helbergen, langs de beek en het havenkanaal, langs de Polbeek, den Klepperman en den weg over de Galileënkamp, werden jonge peppels en wilgen ge plant te zamen 320 stukswaarvan 200 uit de kweekerij, 60 wilgenpooten van de knotwilgen en 60 stuks peppelenpooten geleverd werden door H. Mulderije te Vierakker. De peppelenpooten dienden in hoofd zaak voor inplanting op Helbergen, langs de beek, waar velen waren dood gegaan wegens den langdu- rigen hoogen waterstand. Op verschillende plaatsen, zooals langs den Lagen Waard, bij het Erve den Brink, langs de schietbaan op de Marsch, langs de Groote Weezenrooi en het Wichmondsche Marschleger, den Droogen Jan en Lent- jes, eveneens langs blok No. 5, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 16 en 35 van c'.e Marschweide werden doornenhagen uitgehakt en ingebonden en de afkomende doorns publiek verkocht. De landwegen tusschen de landerijen, alsmede de 43 uitwegen van hooiweiden werden geregeld gelijk ge maakt en met steenpuin en slakken verhard. De grenspalen langs de hooiweiden en de bouw landen werden nagezien en zoo noodig vernieuwd, en in de goede richting gezet. De duikers onder overwegen, en bruggen over de waterleidingen, werden geregeld onderhouden en op enkele plaatsen werden nieuwe gelegd, voor een betere afwatering. De weilanden op de Marsch en Helbergen werden op nieuw verpacht. De opbrengst was ongeveer 20 a 25 o/o hooger dan bij de verpachting voor 6 jaren. Van de als bouwland verpachte blokken No. 9, 10, 11, en 12 van de Marsch, was de opbrengst ruim 60 o/o hooger dan bij de verpachting als weiland 6 jaren geleden. Nog werden verpacht eenige perceelen bouwland welke door opzegging of door wanbetaling vrij kwamen. De opbrengst bleef ongeveer gelijk aan die van de vorige verpachting. De navolgende hooiweiden werden dit jaar bemest met kunstmest: Een gedeelte van het Vette land en de Centauria. De 7e kloot van de Varkensweide. De 8e De 9e De Rijswaard op Helbergen. Ruiterdijksche weiden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1910 | | pagina 23