40 gelegd tol keering van het rivierwater, terwijl de loco mobile gedurende 47 dagen en 5 nachten dienst moest doen om zooveel mogelijk de uiterwaarden voor kwel water te vrijwaren. De kosten voor het leggen van dammen en de be maling der uiterwaarden hebben ruim 1300,be dragen. In lage weilanden aan den Ouden IJssel en de Voor- stondensche beek, alsmede in enkele lage stukken op de Marsch, op Helbergen en in de Elshorsten is door den hoogen waterstand de graszode voor een groot gedeelte onkruid en biezen geworden. De opbrengst der grasverpachtingen was ongeveer gelijk als het vorige jaar, die der naweiden was onge veer 30 °/o lager. Het vee kon op tijd naar de weide worden gebracht en had vooral op de hooge weiden meer dan voldoen de voedsel, waardoor te verklaren is de lagere prijs der naweiden. In de maand Augustus begon er echter behoefte aan voedsel in de weiden te komen, aangezien vele pachters van hooge weiden, vee in hunne weiden hadden genomen van pachters van lage weiden, waar door de hooge weiden overbevolkt werden. Daaren boven konden vele naweiden, die te lang onder water gestaan hadden, eerst laat worden ingeschaard. Niettegenstaande de vele koude en natte dagen in het voorjaar en de nachtvorsten, waardoor de groei van de jonge groenten belemmerd werd, kon toch het zaaien en planten op tijd geschieden, en werd over het geheel een goede oogst verkregenvooral het 41 nagewas gaf een buitengewoon goeden oogst. Ook de prijzen van de vruchten waren over het algemeen hooger. Het jaar 1910 was dan ook over het alge meen gunstig voor de bouwlanden. De afgraving van een gedeelte van den bedekten weg langs de Varkensweide, in het vorige jaar be gonnen, werd zoover voortgezet, als er grond noodig was voor het aanvullen en ophoogen van een laagte, en van de voormalige stortplaats. Genoemd werk kwam in Juni gereed, doch wegens den hoogen waterstand kon bemesting en inzaaiing eerst in Augustus geschiedendoor het gunstige na jaar groeide het jonge gras goed, en het laat zich aanzien dat het volgend jaar eene goede opbrengst verkregen zal worden. De gezamenlijke kosten met inbegrip van aankoop mest, gras- en klaverzaad en bewerking hebben te zamen bedragen 580,—. De weg over het Helbergen van den Emmerikschen weg af tot 20 Meter door het 2e hek, werd over een lengte van 440 Meter opgehoogd tot 7.20 Meter -| N.A.P., zoodat voor overstrooming van hoogen waterstand in den zomer geen gevaar meer bestaat, en de pachters van de bouwlanden daardoor geen belemmering meer zullen ondervinden. Het aanvoeren van den grond werd bij wijze van werkverschaffing aanbesteed voor 297,50, waaronder echter niet was begrepen het afzetten van den grond en aanvoeren van steenpuin en sintels voor de ver harding. De kosten van het geheele werk hebben bedragen 430,-.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1910 | | pagina 22