Bijlage P. 8 sail wairden noich nijemantz, dat daer einanfz in- woenen saell, verliuert sail waerden, noich mit enigen manieren in anderen gebruick khoemen sail, dan edt sail erffelick ind ewelick ein verblivinge, wonnijnghe ind hues wesen der Cristelicken behuvichgen armen. Ind dair sail oick nummer emantz ingenaemen wairden in den vurs. huese, tensij dan saicke, dat sie dartich jaer oelt weren. Ende die persoene, die in den huese queme, die sail den behuvichgen ind krancken in alien bedienst- haeffticheit 1) weesen. Ende wij 2) sullen onse renten ind inkoemijnge, die onse armen onss hueses nuu hebben off hebben sullen, blieven an onss huese, dair sie tot hem in onss huese blieven sullen In een teicken der waerheit hebben wij onsen segel mit segel heren Borro vurs. diesen tegenwoirdichgen 3). Ende ick her Borro vurs. alle dit vurs. bekenne dit wairachtich toe weesen ende mijn ziegel gelick mitten siegell der stadt van Zuetphen der getuichnisse vurs. angehangen. Gegeven anno Domini M. CCC. XX. in Cathedra Petri. 1) Lees: bediensthaefftich, d. i. dienstvaardig, behulpzaam. 2) In plaats van „wij" leze men „noch." 3) De zin is hier niet af. Achter „tegenwoirdichgen" moet volgen: „(brief) angehangen." Bijlage P. 9 Het Nieuwe Gasthuis. „Ten gevolge van het voorbeeld der Johanniters, die een hospitaal gebouwd hadden voor de hulp der lijdende menschheid," zegt Van Schevichaven 1), „nam (in de 12de eeuw n.l.) de zorg voor zieken, melaatschen en andere ongelukkigen sterk toe, zoodat paus Innocentius III, in 1198, eene broederschap van den H. Geest stichtte, waardoor in vele plaatsen H. G. Hospitalen ontstonden." Te Zutphen vond men in de middeleeuwen twee gasthuizen 1. Het begijnenklooster Spittaal (d.i. hospitaal), het eerst gebouwde klooster alhier, waarvan het oudste bescheiden uit 1301 dagteekent 2). 2. Het Nieuwe Gasthuis of Gasthuis van den H. Geest, dat voor het eerst in 1268 vermeld wordt 3). Het werd zeer waarschijnlijk het Nieuwe Gasthuis genoemd, omdat het Spittaal ouder was. 1) Oud Nijmegens Kerken, Kloosters, enz., blz. 139. Vergel. over de beide hospitalen (één voor mannen en één voor vrouwen), door de Johanniters in de elfde eeuw te Jeruzalem gesticht, de Bijdragen en Mededeelingen van Gelre, XIII, blz. 277—278. In het Archief der Nederl. Kerkgescheidenis, jaarg. 1S99, blz. 337 en verv., gaf de heer Van der Kemp eene geschie denis der Nederl. Gasthuizen vóór de Hervorming. Ook deze schrijver zegt, dat de gasthuizen voor het eerst in de 12'le eeuw hier te lande voorkomen. 2) Tijdrekenkundig Register, t.a.p., no. 1511. 3) Sloet, Oorkondenboek, no. 910.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1910 | | pagina 208