Bijlage N. 12 kring 90 o/o vocht bevat, zooveel daarvan door de chloor-calcium opgenomen en aan de nevenliggende zand- en stofdeeltjes medegedeeld, dat gedurende den dag het dek van den weg voldoende vochtig is, om stofvorming te voorkomen. De proef werd genomen, behalve op een gedeelte Coehoornsingel en halve Rozenhoflaan, op den weg naar Laren, waar meestal klachten vover de stofvor ming werden gehoord. In de Rozenhoflaan was de scheiding tussphen het niet en wel bewerkte gedeelte steeds goed waarneem baar. Op de Coehoornsingel was het verschil tusschen het behandelde gedeelte met de overige stukken niet zoo duidelijk door de aanwezigheid van de vrij dichte boomenrijen. De Weg naar Laren, lang 600 Mwas voor de proefneming bijzonder geschikt. Het wegdek, bestaan de uit bazalt, aangevuld met grint, was twee jaren te voren nieuw gewalst. Na verwijdering van de dikste stofplekken, werd op den avond van den Oen Augustus de chloor-calcium uitgestrooid. Dit uitstrooien had met de hand plaats en wel zoodanig, dat 250 gr. verdeeld werd over 1 M2. Totaal werd zoo bewerkt een lengte van 300 M. ter breedte van 5 M. Het arbeidsloon hiervoor bedroeg: 2 man gedurende 5 uur a 15 ct. 1.50 voor het uitstrooien in den avond twee man gedurende 4 uur a 22''2 ct. 1.80 Transp. f 3.30 Bijlage N. 13 Transp. 3.30 De gebruikte 370 K.G. chloor-calcium hadden eene waarde van 14.80 De totale kosten waren dus: 18.10 of per ML 1,2 cent. Gedurende het uitstrooien was het vochtgehalte van de lucht 92 n/o, zoodat reeds na ongeveer een uur van het witte poeder niets meer te zien was en de weg in een vochtigen toestand verkeerde. Omtrent het praktische resultaat kan het volgende worden medegedeeld. De eerste drie weken was het met chloor-calcium behan delde gedeelte van den weg stofvrij. Vrij snelrijdende auto's veroorzaakten zelfs nog geen stof; terwijl daar tegenover een troep cavalerie in stap rijdende op het niet behandelde gedeelte, niet meer te zien was van de stofwolken. Na de derde week viel er eenige dagen achtereen vrij veel regen en was de werking veel verzwakt, doch altijd nog sterk afteekenend bij het overige gedeelte van den weg. In den loop van de maand September was het ver schil nog zoo groot, dat op het met chloor-calcium bewerkte gedeelte slechts stofwolkjes van 60 c.M. hoogte opdwarrelden, terwijl deze op het andere ge deelte meermalen een hoogte van 5 of 6 M. bereikten en ver over het land te zien waren. De conclusie kan dus zijn, dat het uitstrooien van chloor-calcium de stofvorming volkomen tegen gaat, de duur van de werking echter geheel afhankelijk is van liet weder.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1910 | | pagina 197