Bijlage N. 10 Het schoonmaken van de gooten is door den vorm trouwens zeer moeilijk. Meestal 5 tot zelfs 15 c.M. dieper dan de straat, gaat er met het reinigen veel tijd verloren, doordat zij niet met den gewonen straat bezem te reinigen zijnook zijn zij spoedig weder vervuild, aangezien allerhande onreinheden en modder zich gemakkelijk in de hoekige kanten afzetten. In den veegdienst zelf kwam geen verandering; stra ten met druk verkeer, zooals Havenstraat, Nieuwstad, enz. worden voortdurend machinaal geveegd. De veegmachine heeft 294 uur gewerkt, waarbij 270 M3. veegvuil van de straat verwijderd werd. Toch is het dikwijls moeilijk sommige straatgedeelte goed schoon te houden, wat hoofdzakelijk aan den toestand van het wegdek moet worden toegeschreven. Keistraten b.v. waarin vele oneffenheden zijn, zooals een gedeelte Deventerweg, een gedeelte Nieuwstad, e.a. blijven na de kleinste regenbui te lang nat, waarvan het gevolg is, dat het voegzand te week blijft en door den druk, uitgeoefend door de wagens, boven de keien geperst wordt en waardoor zich een vettige laag over de steenen verspreid. Ook absorbeeren sommige steen-' soorten veel water, waardoor hetzelfde gebrek ontstaat. Bazaltslagwegen, zooals de singels, zijn gedurende de wintermaanden dikwijls onbegaanbaar, waarvoor reinigen niet helpt. Wil men door wegnemen van de gevormde sliklaag verbetering brengen, dan zou dit zeer dikwijls moeten geschieden, wat zeker den weg niet ten goede zou komen, aangezien er dan heel wat dek materiaal weggenomen zou worden. Dit zou bovendien toch niet voldoende zijn, want Bijlage N. 11 deze wegen bestaan op het oogenblik uit een massa, die te fijn van samenstelling is, om voldoende weerstand aan de wagenwielen te kunnen bieden.. Meer voldoening zou het geven, wanneer deze wegen op goede wijze met geteerde bazalt werden aangelegd. Sproeien. Dit jaar werd een tweede sproeiwagen in gebruik genomen, waardoor meer gesproeid kan worden. Aan water werd gebruikt in Februari 63 M3 Maart 13 '/2 April 5S'/2 Mei 684 Juni 418i/2 Juli 216 Augustus 610 September I5II/2 October 51 December 31 Totaal 2297 tegen 2019 M3. in 1909. Voor de stofbestrijding werd dit jaar een proef ge nomen met chloor-calcium, gratis voor dit doel verstrekt door de firma L. J. M. Krul Rotterdam. Chloor-calcirim is een sterk hijgroscopischafvalpro- duct, dat ontstaat bij de ammoniak-sodafabrikatie. Door het groote vochtaantrekkende vermogen, wordt gedurende de avond- en morgenuren, wanneer de damp- 99 99 9) 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1910 | | pagina 196